Garkalne: Dārzeņu un augļu patērētājiem jādod izvēles iespējas

Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) dārzkopības nozares grupas pārstāvji tikās ar Zemkopības ministru Jāni Dūklavu un Latvijas lielveikalu ķēžu vadītājiem, lai kopīgi risinātu radušos satraukumu saistībā ar Krievijas aizliegumu ievest Polijas augļus un dārzeņus. Turklāt Eiropas Savienība ir atvērusi savu tirgu Ukrainas augļiem un dārzeņiem, līdz ar to gaidāma liela pārprodukcija.

Ir jau saņemti signāli, ka Latvijas tirgotājiem tiek piedāvāti dārzeņi par neadekvāti zemām cenām. Jāatzīmē, ka Ukrainā ir atšķirīgi dārzeņu audzēšanas noteikumi un prasības, kā arī izmanto augu aizsardzības līdzekļus, kas Eiropas Savienībā nav atļauti. Iespējams, cenu dempings.

LOSP dārzkopības nozares darba grupas vadītāja, Latvijas Augļkopju asociācijas valdes priekšsēdētāja Māra Rudzāte: „No lielveikalu tīkla vadītājiem saņēmām solījumu, ka Latvijas produkts paliks veikalu plauktos, un tieši pircējs ar savu maciņu parādīs savu izvēli, kas būs par labu vietējam Latvijas produktam vai ievestai ārzemju produkcijai. Sarunās vēlreiz tika akcentēts, ka jebkur ir jānorāda un jāakcentē izcelsmes valsts, lai sakārtotu situāciju un netiktu maldināts pircējs. Mūsu vietējais ražotājs tiek ļoti kontrolēts un pārbaudīts, jo visi piedalās integrētās audzēšanas shēmā – kas apzīmē kvalitatīvu un uzraudzītas audzēšanas garantiju.”

LOSP dārzkopības nozares darba grupas vadītājas vietnieks, Latvijas Dārznieks valdes priekšsēdētājs Jānis Bērziņš: „Ražotāji ar tirdzniecības ķēžu vadītājiem risināja jautājumu, lai Latvijas pircējs saņemtu drošu informāciju par produkcijas izcelsmi. Latvijas dārzeņu un augļu ražotāji atzinīgi novērtē Latvijas pircēju uzticību vietējai produkcijai un ceram, ka arī turpmāk šī uzticība tiks saglabāta. Katrs nopirktais Latvijas dārzeņu un augļu kilograms sniedz atbalstu vietējam ražotājam un dod ieguldījumu valsts tautsaimniecībā!”
Zemkopības ministrs J.Dūklavs atgādināja, ka Valsts ieņēmumu dienests stingri uzraudzīs pārvadātājus, lai izkontrolētu augļu un dārzeņu izcelsmes valsti – nepieciešamības gadījumā, jebkuram augļu un dārzeņu pārvadātājam ir jābūt gatavam arī uz to, ka tiks pārbaudīta norādītās kravas izcelsmes saimniecība. Cerams, šādas kontroles liks sakārtot haotisko situāciju dārzeņu un augļu tirdzniecības shēmā!

LOSP valdes priekšsēdētāja vietnieks ES lietās un ārējos sakaros, Armands Krauze: „Esošā situācijā vissvarīgākais ir stingrāk kontrolēt ar apšaubāmiem pavaddokumentiem ievestās kravas. Mūsu ražotājiem būtiski ir, lai pircēji būtu skaidri informēti par produkta izcelsmi. Šajā sakarā vēlos uzteikt RIMI, kurš vienmēr skaidri norāda produkta izcelsmi, nevis kā daži citi veikali, kuri izcelsmi uzraksta nesalasāmi maziem burtiem.”

Krista Garkalne, LOSP sabiedrisko attiecību speciāliste