Forsē Citadeles pārdošanu

Ekonomikas ministram Vjačeslavam Dombrovskim mirkli pirms sava amata atstāšanas izdevās atrast un iecelt Privatizācijas aģentūras valdes locekļa amatā banku Citadele pārdot gribošu cilvēku Ģirtu Freibergu.

Vakar Neatkarīgā pieminēja internetā dažnedažādi variētos ieteikumus V. Dombrovskim meklēt Citadeles pārdevēju bezpajumtnieku patversmēs, kur nonākušie cilvēki esot gatavi parakstīt jebkuru papīru. Tā, protams, bija ironija. Īstenībā Citadeli pārdos cienījams uzņēmējdarbības personāžs, kurš biznesa sociālajā tīklā Linkedin uzrāda sevi par menedžeri uzņēmumā Proventus Farms Pluss. Atbilstoši reģistrācijas dokumentiem, šis uzņēmums nodarbojas ar lauksaimniecības dzīvnieku barības ražošanu un graudu, sēklu, neapstrādātas tabakas un lopbarības vairumtirdzniecību. Paralēli Ģ. Freibergs darbojoties Aivaram Freibergam piederošā uzņēmumā Drandis, kas tirgo nevis parastos, bet elektriskos velosipēdus. V. Dombrovskis rīkojas pretēji paša teiktajam pagājušās nedēļas beigās, kad viņš paredzēja PA locekli meklēt vienu nedēļu un dot šim loceklim otru nedēļu Citadeles pārdošanas līguma projekta izlasīšanai (tas esot dokuments uz 70 lapām, kā to vienmēr atgādina Ministru prezidente Laimdota Straujuma). Jāsecina, ka valdošo grupējumu aktīvisti pagājušajās brīvdienās ir čakli pastrādājuši, novācot drazas no celiņa, pa kuru jāstaigā jau nākamās valdības ministriem.

Pārdošanas līguma studēšanai nepieciešamais laiks vakar pazuda tikpat pēkšņi, cik pēkšņi uzradās Ģ. Freibergs. Pēc ministra teiktā, viņš visu jau saprotot, jo laikā no 2010. gada vidus līdz 2012. gada vidum darbojies Citadeles padomē. Saistībā ar Ģ. Freiberga darba pieredzi ir svarīgi nesajaukt viņu ar Arvi Freibergu, kurš vairāk nekā desmit gadu bijis vadošos PA amatos. Tie ir divi dažādi cilvēki.

Par Ģ. Freibergu publiski pieejamās ziņas apliecina, ka uz viņu var paļauties kā uz tādu, kas visu darāmo izdara ļoti ātri. Pēc tam viņš nonāk atkal citā darbā, atkal visu ātri izdara un prom. No Citadeles viņš pārceļojis uz avīzi Diena. Portāls Pietiek.com piemin viņu saistībā ar uzņēmuma valdes toreizējā priekšsēdētāja Normunda Staņēviča atlaišanu: «Kā viens no «intrigu centriem» Pietiek ir nosaukts Dienas valdes loceklis Ģirts Freibergs, kuram pirms Dienas ir bijusi bagāta īslaicīgu darbavietu pieredze» un pēc Dienas – tieši tāpat.

Arnis Kluinis