ES uz sešiem mēnešiem pagarinās sankcijas pret Krieviju

Eiropas Savienība (ES) plāno pagarināt ekonomiskās sankcijas pret Krieviju vēl uz sešiem mēnešiem, ceturtdien pavēstīja diplomātiskie avoti.

Vēstnieki no 28 ES dalībvalstīs tiksies nākamnedēļ, lai apspriestu sankciju pagarināšanu pret Krieviju, ņemot vērā tās lomu Ukrainas krīzē un “Malaysia Airlines” lidmašīnas notriekšanu.

“Tā izskatās, ka sankcijas pret Krieviju tiks pagarināts vēl uz sešiem mēnešiem,” paziņojis diplomātiskais avots.

Jau iepriekš tika uzsvērts, ka Rietumvalstu sankcijas pret Maskavu tiks atceltas tikai tad, kad Krievija izpildīs savas Minskas līguma saistības.

ES amatpersonas norādīja, ka pastāv iespēja, ka Rietumvalstis atcels sankcijas pret Kremli, taču tikai tādā gadījumā, ja Maskava īstenos visus punktus, kuri ir atzīmēti Minskas līgumā. Kamēr šīs saistības netiks pildītas, ES ierobežojošie pasākumi pret Krieviju paliks spēkā.

Krievija gan bija paudusi cerību, ka sankcijas varētu tikt atceltas saistībā ar Maskavas iesaistīšanos Sīrijas konfliktā. Tāpat Maskava vairākkārt ir noraidījusi sankcijas, kas izvirzītas pret Krievijas bankām, naftas un aizsardzības nozarēm.

Vienlaikus tiek norādīts, ka lēmums par sankciju pagarināšanu nav bijis viegls. “Tur bija diskusija. Polija vēlējas vairākas sankcijas pret Krieviju, citi mazākas…tāpēc galu galā tika pieņemts lēmums atstās tos pasākumus, kas jau ir pieņemti, pagarinot tos uz sešiem mēnešiem,” norādīja diplomātiskais avots.

Jau iepriekš vēstīts, ka ES valstu līderi vienojušies, ka ekonomiskās sankcijas pret Krieviju būs spēkā līdz 2016.gada janvārim, kad paredzēts pilnībā īstenot Minskas pamieru, ja vien ES neizlems to pagarināt, lai palielinātu izredzes īstenot pamieru Ukrainā.

Līdz šim ieviestās sankcijas attiecās uz finanšu tirgiem, ierobežojot to pieeju Krievijas naftas kompānijām, tai skaitā «Rosņeftj», «Transņeftj» un gāzes koncernam «Gazprom».

Tāpat noteikti dažādi finansiāliem ierobežojumi, kas, galvenokārt, skars kapitāltirgus jomu un divejāda lietojuma preču ražotājus. Sankciju sarakstā iekļautas vairākas bankas, tai skaitā ”Rosselkhozbank”, “Sberbank, ”Gazprombank” un VEB.

Uz nenoteiktu laiku pārtraukta arī finanšu ieguldīšana naftas krājumu meklējumos Krievijas arktiskajā reģionā.

ES noteikusi tirdzniecības aizliegumu ar deviņiem aizsardzības uzņēmumiem – ”OAO Almaz Antey”, “OAO NPO Bazalt”JSC Kalashnikov”, “JSC Sirius”, “OJSC Stankoinstrument”, “OAO JSC Chemcomposite”, “JSC Tula Arms Plant”, “NPK Technologii Maschinostrojenija” un “OAO Wysokototschnye.

Papildināts arī to fizisko un juridisko personu loks, kurām piemēroti dažādi ierobežojumi saistībā ar viņu atbalstu Krievijas darbībām Ukrainā. Zināms, ka sarakstā iekļautas vairākas Krievijas amatpersonas un uzņēmumi, kā arī personas no pašpasludinātās «Doņeckas tautas republikas» un Krievijas okupētās Krimas.