Ekonomists: Latvijā daudzi sevi spēj realizēt tikai kā melnstrādnieki; labi, ka daudzi aizbraukuši

Ekonomists: Latvijā daudzi sevi spēj realizēt tikai kā melnstrādnieki; labi, ka daudzi aizbraukuši

Latvijā daudzi cilvēki spēj sevi realizēt tikai kā melnstrādnieki, kuri spēj izpildīt tikai precīzi definētu uzdevumu, lai arī cik izglītoti būtu.

To intervijā laikrakstam «Diena» sacījis ekonomists un uzņēmējs Uldis Osis.

«Diemžēl Latvijā – tāpat kā daudzās postpadomju valstīs – ir daudz cilvēku bez iniciatīvas, bez uzņēmības, ar nepietiekami kvalitatīvu izglītību tādā ziņā, ka izglītība devusi ļoti daudz informācijas, bet nav nodrošinājusi prasmi šo informāciju izmantot, pieņemt lēmumus, rīkoties uzņēmīgi. Tas ir galvenais iemesls, kāpēc mums ir tik liels aizbraukušo skaits,» saka ekonomists.

Osis uzskata, ka tas ir pat labi, ka ļoti daudzi Latvijas iedzīvotāji pametuši savu valsti, raksta Apollo.lv.

«Atļaušos būt cinisks un teikt, tas pat ir labi, ka no Latvijas daudzi aizbraukuši, jo daļa no aizbraucējiem – protams, ne jau visi – paliekot Latvijā, tikai būtu papildinājuši mūsu valsts bezdarbnieku rindas, prasījuši valsts un pašvaldību atbalstu, tērējuši valsts finanšu līdzekļus. Bezdarbnieku skaits mūsu valstī tad būtu daudz augstāks, un Latvijai būtu vajadzīgs ļoti apjomīgs finansiālais atbalsts no Eiropas Savienības un Starptautiskā Valūtas fonda, lai sabalansētu ekonomiku,» saka Osis.

Osis uzskata, ka Ekonomikas ministrijas koordinētā reemigrācijas plāna lielākā nepilnība ir tā, ka šis plāns orientējas uz darba ņēmējiem, bet cilvēkus vajadzētu stratēģiskā līmenī mudināt kļūt par darba devējiem, kas var nodrošināt darba vietu vismaz sev un savai ģimenei.

Tā par Osis norāda – ja algas Latvijā pieaugs radikāli, daļa aizbraukušo tiešām atgriezīsies, bet nevar domāt – ja algas divkāršosies, visi aizbraucēji tūlīt kāps lidmašīnās un reemigrēs uz mūsu valsti.