Druvietes darbu gan peļ, gan uzteic

Izglītības un zinātnes ministre Ina Druviete 12. Saeimā nav iekļuvusi, jo vēlēšanu biļetenos saņēma ļoti daudz svītrojumu. Nozarē strādājošie atšķirīgi vērtē notikušo – vieniem zemais vērtējums šķiet nepelnīts, citi to uzskata par loģisku iznākumu ministres neizlēmībai.

Vismazākais pārsteigums par lielo mīnusu skaitu (9090), kas lika I. Druvietei noslīdēt no devītās vietas sarakstā uz 35, bijis Latvijas Izglītības vadītāju asociācijas prezidenta p.i. Aleksandram Dementjevam: „Šis fakts tikai apstiprina to, ka I. Druviete nevar būt ministre. Vajag tomēr ieklausīties skolu direktoru teiktajā, bet tā nenotika. Ja pedagogi guva 10% algu palielinājumu, tad skolu vadītāji tieši pretēji – 5% samazinājumu.” Viņš norādīja, ka arī jaunā darba samaksas finanšu modeļa ieviešana gulsies uz direktoru pleciem, taču papildu pienākumi jāveic par velti. Diemžēl ministre nepratusi pārliecināt koalīcijas partnerus par to, ka izglītībai jābūt prioritātei valstī, un par maz darījusi, lai šo jomu „paceltu līmenī”. Skolu direktoru neapmierinātība bijusi tik liela, ka viņi pat apsvēruši pieprasīt I. Druvietes demisiju, taču vēlēšanu tuvums licis atteikties no šī nodoma. Tad nu vēlēšanas arī „salikušas visu vietās”.

Nozares arodbiedrības priekšsēdētāja Ingrīda Mikiško domā, ka šāds iznākums ir par pamatu ne tikai pedagogu, bet visas sabiedrības neapmierinātībai ar izglītības jomā notiekošo: „Vajag tomēr rīcību. Pārkārtojumi velkas garumā. Ministre izlēmību neparādīja. Jāuzņemas riski, jārunā ar cilvēkiem, jārisina sociālais dialogs, jāpārliecina valdība, premjere. Daudzi lēmumi tā arī palikuši plauktiņos.” Atliekot vien cerēt, ka ministrijas vadībā beidzot būs cilvēks „ar lielu dūšu”, kas spēs cīnīties par finansējuma palielinājumu visai nozarei, raksta NRA.lv.

Krietni pozitīvāk uz I. Druvietes darbību skatās augstākajā izglītībā un zinātnē, un arī sporta sektorā strādājošie. Rektoru padomes priekšsēdētājs Arvīds Barševskis atzīst, ka ministres darbībā bijis gan pozitīvais, gan negatīvais. Taču šī joma esot sarežģīta, un visiem nekad nebūsi labs. Nozares vadītāja tomēr parādījusi sevi kā racionāls un prognozējams cilvēks, un augstskolu vadītāji pozitīvi vērtējuši viņas darbu. Arī Latvijas Zinātņu akadēmijas viceprezidents Juris Ekmanis uzteic I. Druvietes paveikto. Viņaprāt, mīnusi vairāk tikuši nevis pašai ministrei, bet nozarē notiekošajam kopumā. Jo – tas, kas tajā sakrājies gadu garumā nav viena cilvēka spēkiem atrisināms. Sporta izglītības iestāžu direktoru padomes vadītāja Diāna Zaļupe ministres sliktajos rezultātos saskata saikni ar melno kampaņu pašas Vienotības iekšienē, jo patiesībā I. Druviete strādājusi labi.

Arī Latvijas Pašvaldību savienības pārstāve Ināra Dundure pauž nožēlu par notikušo, jo ministre bijusi kompetenta un zinoša, sadarbība ar LPS bijusi ļoti veiksmīga un konstruktīva, tāpēc būtu bijis labi, ja iesākto varētu turpināt.

Aisma Orupe