Dombrovskis: ES kandidātvalsts statusa piešķiršana Ukrainai būs signāls, ka šī reģiona valstīm ir tiesības pašām lemt savu likteni

Eiropas Savienības (ES) kandidātvalsts statusa piešķiršana Ukrainai būs ģeopolitisks signāls, pirmdien LTV raidījumā “Rīta Panorāma” sacīja Eiropas Komisijas (EK) priekšsēdētājas izpildvietnieks par ekonomiku un tirdzniecību Valdis Dombrovskis (JV).

“Krievijas agresija Ukrainā situāciju šajā jomā ir mainījusi. Ja vēl nesen lēmums piešķirt Ukrainai ES kandidātvalsts statusu liktos neiespējams, tagad mēs redzam, ka tas ir pilnīgi reāli. ES līderi to samērā plaši atbalsta, varam cerēt uz pozitīvu rezultātu,” sacīja Dombrovskis.

Pēc viņa teiktā, pamatā tas bija politiskās solidaritātes jautājums: “Tā zināmā mērā arī ir ģeopolitiska atbilde, ka tādām valstīm kā Ukrainai, Moldovai, Gruzijai pašām ir tiesības lemt savu likteni un ka šīs valstis netiek atstātas tādā Krievijas ietekmes zonā.”

Viņš norādīja, ka zināmā mērā ir arī ģeopolitiska atbilde, ka tādām valstīm kā Ukraina, Moldova vai Gruzija ir tiesības pašām lemt savu likteni, pašām izvēlēties savu ģeopolitisko virzību un ka šīs valstis netiek atstātas Krievijas ietekmes zonā.

“Attiecībā uz ES atbalstu Ukrainai, šis finansiālais atbalsts jau tiek sniegts. Nesen mēs pabeidzām 1,2 miljardu eiro makrofinansiālās palīdzības programmu, pašreiz mēs gatavojam jaunu makrofinansiālās palīdzības programmu 9 miljardu eiro apmērā,” pauda Dombrovskis.

“Būs jādomā arī par Ukrainas rekonstrukciju, esam sagatavojuši priekšlikumu, kā varētu šis Ukrainas rekonstrukcijas plāns notikt. Runājam par daudz apjomīgākiem finansiāliem līdzekļiem,” sacīja Dombrovskis.

Luksemburgā pirmdien, 20.jūnijā, notiks Eiropas Savienības Ārlietu un Vispārējo lietu padomes sēdē, kurā piedalīsies visu 27 bloka dalībvalstu ārlietu ministri. Sanāksmes centrālais jautājums būs Eiropas Savienības kandidātvalsts statusa piešķiršana Ukrainai un arī Moldovai.