“Deutsche Bank” iesaka Baltijas valstīm valūtu devalvēt par 15%

Baltijas valstīm Deutsche Bank iesaka veikt vietējās valūtas devalvāciju par 15%, minēts nule kā bankas publicētajā pasaules ekonomikas apskatā, vēstī izdevums “Dienas bizness”.

Esošo ekonomisko problēmu risināšanai Deutsche Bank piedāvā nacionālās valūtas devalvāciju par aptuveni 15%, veicot to kredītu pārformēšanas veidā: visus eiro kredītus Baltijas valstīm vajagot pārformēt nacionālajā valūtā, kas ļaušot valūtu devalvēt bez sāpīgām sekām, raksta dv.ee.

Šāda rīcība stabilizētu banku sektoru. Deutsche Bank uzsver, ka pagaidām Baltijas valstu centrālās bankas – sevišķi Latvijā – cenšas noturēt vietējās valūtas kursu. Tā Latvijas Banka no februāra beigām līdz aprīļa beigām esot iztērējusi 395 miljonus eiro, lai noturētu lata kursu, un šobrīd Latvijas bankas rezerves esot sarukušas līdz 3 miljardiem eiro.

Tiesa, der atcerēties, ka likmes latu kredītiem specifiskās situācijas dēļ Latvijas naudas tirgū ir krietni augstākas nekā kredītiem eiro. Ja Euribor 3 mēnešiem ir sasniedzis 1.291 %, tad latu Rigibor 3 mēnešiem ir 13.3 %. Tādējādi faktiski iedzīvotājiem pāreja no eiro uz latu kredītiem neko nedotu devalvācijas gadījumā, jo kredītu maksājumu smagums būtu tāds pats, ja vēl ne lielāks. Turklāt jāatceras, ka pāreja no eiro uz latu kredītiem nav banku bezmaksas pakalpojums. Latvijas Bankas vadītājs Ilmārs Rimšēvičs iepriekš ir vairākkārt uzsvēris, ka lata devalvācija Latvijā netiks veikta, jo tā būtu inde nevis zāles Latvijas ekonomikā. Arī Db iepriekš analizēja, ka no lata devalvācijas, turklāt laikā, kad tāpat samazinājušies iedzīvotāju ienākumi, zaudētu faktiski visi – gan iedzīvotāji, gan uzņēmumi, gan valsts, kas aizņēmusies kredītus eiro valūtā.

Aprakstot esošās Baltijas valstu problēmas, Deutsche Bank uzsver, ka tajās gaidāms iekšzemes kopprodukta kritums par 15 līdz 20%, kas turpinās pasliktināt naudas tirgus situāciju. Centrālā Statistika spārvalde pirmdien paziņoja t.s. IKP ātro novērtējumu, kas lieicna, ka IKP 1. ceturksnī sarucis par 18 %.

Avots: NRA.lv