Darba samaksas pieaugumi veicina mazumtirdzniecības apgrozījumu

Mazumtirdzniecības apgrozījums šī gada oktobrī, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, pieauga par 1,5%, kas atsver iepriekšējo mēnešu pieticīgo sniegumu, kad bija vērojams neliels apgrozījuma samazinājums, informē Finanšu ministrija (FM).

Jāatzīst, ka tradicionāli svārstīgie statistikas dati liek uztvert mēneša mazumtirdzniecības pieauguma tempus piesardzīgi. Skatoties ilgākā periodā, mazumtirdzniecības apgrozījums šī gada desmit mēnešos, salīdzinot ar tādu pašu periodu pērn, ir pieaudzis par 3,7%, kas ir vērtējams kā labs rezultāts. Salīdzinājumam, pērn šis pats rādītājs bija tikai par 0,2 procentpunktiem lielāks, pie būtiski augstākiem kopējiem ekonomikas pieauguma tempiem. Tas liek secināt, ka šobrīd būtiskākais izaugsmi veicinošais faktors ir privātais patēriņš.

Tomēr šobrīd vērojamā nenoteiktība ārējā vidē rada negatīvu fonu, tai skaitā eirozonas samērā pieticīgā ekonomikas izaugsme un ģeopolitiskais konflikts Ukrainā mazina ekonomisko aktivitāti visā reģionā. Bažas par nākotnes finanšu stāvokļa perspektīvām var motivēt patērētājus veikt uzkrājumus, tā samazinot patēriņam atvēlētos līdzekļus.

Kā liecina jaunākie Eiropas Komisijas publicētie dati par patērētāju un mazumtirgotāju noskaņojumu, pagaidām vēl izteiktas tendenču maiņas novērot nevar. Gan patērētāju, gan mazumtirgotāju redzējums par ekonomikas attīstību pēdējā gada laikā ir praktiski nemainīgs, no kā var secināt, ka privātais patēriņš ir noturīgs pret notikumiem ārējā vidē un turpinās balstīt ekonomikas izaugsmi arī turpmāk.