Brīdina par sekām, ja Lielbritānija nolems atstāt arī ES iekšējo tirgu

Ja Lielbritānija pēc referenduma atstās Eiropas Savienības (ES) iekšējo tirgu, sekas uz valsts, kā arī ES ekonomiku būs daudz nopietnākas, pauda Eiropas Komisijas (EK) viceprezidents Valdis Dombrovskis (V).

Intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” Dombrovskis uzsvēra, ka Lielbritānijai šobrīd ir jāpieņem stratēģiski svarīgs lēmums – vai pēc izstāšanās no ES palikt iekšējā tirgū, vai to pamest.

EK viceprezidents skaidroja, ka, ja Lielbritānija vēlēsies palikt ES iekšējā tirgū, tai būs jāpilda visas uzliktās saistības, piemēram, par brīvu darba spēka kustību, finansiālu atbalstu ES, kā arī jārespektē ES normatīvie akti, savukārt, ja briti nolems pamest ES iekšējo tirgu, tad ņemot vērā ka vairs nebūs brīvas preču un kapitāla kustības, ekonomiskās sekas ES un Lielbritānijai būs daudz nopietnākas.

Pēc Dombrovska teiktā, līdz šim Lielbritānija nav oficiāli paziņojusi par vēlmi izstāties no ES.

Jau vēstīts, ka Eiropas Parlamenta (EP) deputāti 28.jūlijā, mudināja Lielbritāniju nekavējoties īstenot iedzīvotāju vairākuma izteikto gribu, oficiāli izstājoties no Eiropas Savienības (ES).

Eiropas Parlamenta rezolūcijā, par kuru nobalsoja 395, bet pret– 200 deputāti, norādīts, ka Lielbritānijas iedzīvotāji pauduši savu gribu un tā ir pilnībā jārespektē, uzsākot nekavējoties izstāšanās procesu.

EP aicina Lielbritānijas valdību ievērot cilvēku demokrātiski pieņemto lēmumu, sākot nekavējoties īstenot izstāšanās procedūru, proti, īstenojot līguma par ES 50.pantu, lai pēc iespējas ātrāk varētu sākt izstāšanās sarunas.

Neskatoties uz to, tiek pieļauts, ka sarunas par Lielbritānijas izstāšanos no ES varētu tikt atliktas līdz nākamā gada rudenim, jo jaunā Lielbritānijas premjere Terēza Meja un viņas jaunizveidotās ministrijas, kas būs atbildības par sarunu vešanu ar Briseli, nebūs gatavas.

Meja jau vairākkārt uzsvērusi, ka Londona Lisabonas līguma 50. pantu, kas reglamentē dalībvalsts izstāšanās procesu no ES divu gadu laikā, šogad vēl neiedarbinās, paužot vēlēšanos sastrādāties ar kancleri Angelu Merkeli un kolēģiem Eiropadomē konstruktīvā gaisotnē, lai izstāšanās notiktu saprātīgā un sakārtotā veidā.

Foto:PublicDomainPictures/https://pixabay.com/en/users/PublicDomainPictures-14//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/