Grieķijas premjerministrs brīdina, ka ES staigā pa bezdibeņa malu

Grieķijas premjerministrs Aleksis Ciprs izvirzījis prasības ārvalstu kreditoriem valsts parāda atmaksas nosacījumu atvieglošanai, kritizējot Eiropas Savienības (ES) līderus par vienošanos nepildīšanu.

Grieķija saskaras ar finanšu grūtībām jau kopš 2010.gada, kad cenšas izmisīgi samazināt savu parādu un ieviest noteikumus, lai palīdzētu valsts ekonomikai izrauties no recesijas.

Vienlaikus Grieķijas un starptautisko aizdevēju attiecības kļūst arvien saspringtākas, Ciprs apsūdz Vāciju, ka tā darbojas kā Eiropas “krājbanka”, kas uzkrāj pārmērīgu pārpalikumu, tajā pašā laikā iesaldējot algas un saglabājot inflāciju zemu.

Savukārt vērtējot Lielbritānijas lēmumu pamest ES, Ciprs uzsver, ka tas liecina par pieaugošo satraukumu visa bloka iedzīvotāju vidū.

Ciprs aicinājis ārvalstu kreditorus atvieglot valsts parāda atmaksas nosacījumus, norādot, ka “Eiropas Savienība mēnessērdzīgi staigā pa bezdibeņa malu, turoties pie taupības noteikumiem. ” Grieķijas premjers izteicis cerību, ka Starptautiskais Valūtas fonds varētu atvieglot noteikumus līdz 2016.gada beigām, lai tās ekonomika spētu atgūties.

Arī neapmierinātība Grieķijas iedzīvotāju vidū aug, kuri ir dusmīgi par nepārtraukto valsts krīzi. Zemās algas, jauni nodokļi, pensiju samazināšana – tie ir kļuvuši par nacionālo streiku iemesliem.

Vienlaikus Ciprs uzsver, ka Grieķija ir liels palīgs ES ar bēgļiem: “Grieķija ir izpildījusi savu daļu no vienošanās, tāpēc viņa sagaida to pašu no partneriem,” uzsver Ciprs.

Jau vēstīts, ka atkārtoti ievēlētais Grieķijas premjerministrs Aleksis Ciprs augustā panāca vienošanos ar starptautiskajiem kreditoriem par aizdevumu uz trīs gadiem 86 miljardu eiro apmērā, kuru saņems apmaiņā pret ekonomiskām reformām.

Saskaņā ar trīs gadu aizdevumu programmu, Grieķijai ir jāīsteno virkne mērķu un reformu, lai iegūtu aizdevumu.

Foto:GUE/NGL//https://www.flickr.com/photos/guengl//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/