Aug iedzīvotāju interese par investīcijām, populārākā izvēle – pensiju 3. līmenis

Salīdzinājumā ar šī gada sākumu ir augusi Latvijas iedzīvotāju interese par investīcijām. 9% iedzīvotāju plāno turpmāko sešu mēnešu laikā ieguldīt vairāk, bet 28% turpinās investēt līdzšinējā apjomā, liecina SEB bankas veiktā aptauja*. Gandrīz divas trešdaļas no tiem, kuri plāno vai apsver iespēju ieguldīt, tam izvēlētos pensiju 3. līmeni, bet vēl 23% iegādātos akcijas.

Arī šobrīd pensiju 3. līmenis ir populārākais ieguldījumu veids – to izvēlas 56% iedzīvotāju, kuri iegulda savus finanšu līdzekļus. 32% novirza naudu dzīvības apdrošināšanā ar uzkrājumu, bet 20% iegādājas akcijas. Starp citiem ieguldījumu veidiem Latvijas iedzīvotāji minējuši arī investīciju fondus (10%), obligācijas (9%) un biržā tirgotos fondus (8%). Interesanti, ka Baltijas kaimiņu ieguldījumu izvēles atšķiras un kā populārākais ieguldījumu veids Lietuvā ir dzīvības apdrošināšana ar uzkrājumu (47%), bet Igaunijā – akciju iegāde (52%).

Kopš šī gada sākuma par 8 procentpunktiem sarucis to Latvijas iedzīvotāju skaits, kuri naudu neiegulda, un šobrīd tā norādījuši 59% respondentu. Kā biežākais šķērslis ieguldījumu veikšanai tiek minēts brīvu līdzekļu trūkums. Tomēr tas nav vienīgais iemesls, kas attur Latvijas iedzīvotājus no ieguldījumu veikšanas. Katrs piektais jeb 21% aptaujāto, kuri naudu neiegulda, minējuši, ka negrib ieguldīt, jo nevar garantēt peļņu, un tikpat daudzi uzskata, ka ir drošāk turēt brīvus līdzekļus norēķinu kontā vai krājkontā. Vēl 16% atzīst, ka neko nesaprot no ieguldīšanas, 13% nevar atļauties “iesaldēt” naudu uz ilgāku laiku, bet 12% ir noskaņoti pesimistiski un domā, ka priekšā vēl lielāks finansiāls kritums un naudu nāksies zaudēt. Toties salīdzinājumā ar šī gada februāri šādu pesimistu skaits ir ievērojami samazinājies – par 7 procentpunktiem.

“Salīdzinot iedzīvotāju atbildes ar februārī veiktās aptaujas rezultātiem, jāsecina, ka joprojām nemainīga saglabājas vēlme paturēt brīvos naudas līdzekļus ātri pieejamus, lai varētu tos nepieciešamības gadījumā izmantot. Tāpēc cilvēki labprātāk tur brīvos līdzekļus norēķinu kontā vai krājkontā, atsakoties no iespējas investēt, taču vienlaikus šādā veidā liedzot iespēju savai naudai pelnīt viņu pašu labā. Tomēr interesants novērojums – pavasarī bija vairāk to cilvēku, kuri tuvākā pusgada laikā reāli plānoja vai apsvēra iespēju sākt ieguldīt (18%). Un tagad redzam, ka investoru skaits tiešām ir lielāks nekā pirms pusgada, toties to cilvēku daļa, kuriem tagad ir plāni sākt ieguldīt, ir nedaudz mazāka nekā pavasarī (12%). Kopumā novērojam, ka cilvēki rūpīgi izvērtē savas iespējas ieguldīt, un tas liecina par labu finanšu pratību – ir ļoti būtiski apzināties, cik daudz naudas iespējams novirzīt ieguldījumiem, neapdraudot citas finansiālās vajadzības,” skaidro SEB bankas Privātpersonu segmenta vadītāja Elza Rudzīte.

Lai palīdzētu iedzīvotājiem spert pirmos soļus finanšu tirgos, SEB banka jau divus gadus piedāvā unikālu Roboinvestora rīku mobilajā lietotnē. Uzņemoties konsultanta lomu, Roboinvestors var palīdzēt noteikt riska toleranci, pašreizējo finansiālo situāciju, kā arī piedāvāt piemērotākās iespējas naudas ieguldīšanai. Uz novembra beigām Roboinvestoru izmēģinājuši jau vairāk nekā 145 000 klientu Baltijā, un vairāk nekā 14% no viņiem turpina ieguldīt.