Vairāk nekā pusei Latvijas iedzīvotāju svarīgākais zemes iegādē privātmājai – infrastruktūras tuvums

Izdarot izvēli par zemes iegādi privātmājas būvniecībai, vairāk nekā pusei (52 %) Latvijas iedzīvotāju galvenais kritērijs ir pilsētas infrastruktūras tuvums, un šis iemesls svarīgāks ir Rīgas un tās apkārtnes iedzīvotājiem, liecina bankas Citadele veiktā aptauja.

Gandrīz tikpat daudz jeb 50 % aptaujāto par galveno kritēriju zemes īpašuma iegādei norāda klusu un ainavisku vietu. Savām vajadzībām atbilstošu zemes platību kā galveno kritēriju izceļ 38 %, savukārt ūdens tuvums ir svarīgs 35 % respondentu. Sakārtota un attīstīta tuvējā apkārtne, piemēram, dabas tuvums, pieejami bērnu laukumi, sakopti parki, ir aktuāla 33 % respondentu, un visbiežāk šos kritērijus atzīmējuši daudzbērnu ģimeņu vecāki.

“Lielākajai daļai iedzīvotāju tomēr ir izteikta vēlme dzīvot savā privātmājā – aptaujas dati liecina, ka par privātmājas būvniecību vai iegādi domā nepilni 70 % iedzīvotāju. Pieprasītākie privātmāju zemes gabalu tirgi ierasti koncentrējas ap ekonomiski aktīvajām pilsētām un to tuvākajā apkārtnē. Tā kā daudzās no šīm pilsētām otrreizējā tirgū pieejamo privātmāju skaits ir ierobežots, tas veicina pieprasījumu pēc apbūves zemēm. Redzam, ka klienti visbiežāk iegādājas zemes gabalus cenā no 40 līdz 60 tūkstošiem eiro atkarībā no zemes gabala lieluma, atrašanās vietas un citiem faktoriem. Jāuzsver, ka finansējums zemes iegādei ir pieejams arī tad, ja uzreiz netiek plānots būvniecības process,” norāda Jānis Mūrnieks, bankas Citadele Privātpersonu apkalpošanas direkcijas vadītājs.

Aptaujas datu dinamika liecina – jo jaunāks cilvēks, jo lielāka nozīme tiek pievērsta kaimiņu, dabas, bērnu laukumu un parku pieejamībai. Atšķirības ir vērojamas arī dažādu ienākumu grupās – jo turīgāka ir mājsaimniecība, jo lielāka uzmanība tiek pievērsta pilsētas infrastruktūras tuvumam.

Aplūkojot datus reģionu griezumā, redzams, ka pilsētas infrastruktūras tuvums biežāk svarīgs Rīgas un Pierīgas iedzīvotājiem, to izceļ attiecīgi 55 % un 58 % respondentu. Tie iedzīvotāji, kuri dzīvo lauku īpašumos, visbiežāk kā svarīgāko izceļ klusu un ainavisku zemes atrašanās vietu (51 %).

Reprezentatīvu iedzīvotāju aptauju par privātmāju būvniecības un iegādes tendencēm banka Citadele kopā ar pētījumu aģentūru Norstat veica 2023. gada rudenī, tiešsaistē aptaujājot 1009 iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 74 gadiem.