Arodbiedrības pieklusušas – protestu iespēja netiek izslēgta

Vairāku nozaru pārstāvji šobrīd atrodas gaidu režīmā un plāni par protestiem pagaidām ir atlikti, tā šorīt intervijā LNT raidījumā “900 sekundes” atklāja Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības (LBAS) līderis Pēteris Krīgers.

“Izglītības un veselības nozares pārstāvji jau ir informējuši valdību par to, ka protestu akcijas ir gaidāmas, ja viņu situācija netiks risināta. Abas nozares atlikušas protestus uz pavasara laiku, kad šīs akcijas varētu būt jūtamākas,” sacīja Krīgers.

Arodbiedrības pārstāvis norādīja, ka šobrīd nozaru pārstāvji, tai skaitā policisti, skolotāji un mediķi, atrodas gaidu režīmā saistībā ar prezidentūras laiku: “Cilvēki vairāk kā valdība rūpējas par Latvijas tēlu un tāpēc šobrīd arodbiedrības ir pieklusušas un gaida kādu pozitīvu signālu no valdības.”

Komentējot valdības ieceri palielināt aizsardzības budžetu līdz 2% no Iekšzemes kopprodukta (IKP), tādējādi no prioritātēm atliekot veselības un izglītības nozari, Krīgers norāda, ka arodbiedrībai pastāv bažas par valdības ieceri.

“Mēs nevaram uzstādīt par pašmērķi piešķirt naudu vienai nozarei, atstājot novārtā pārējās. Priekš kam mums būs vajadzīgi aizsardzības spēki, ja mūsu cilvēki būs mazizglītoti un neveseli (…), šeit ir ļoti jāsabalansē šīs lietas,” norāda Krīgers.

Arodbiedrības pārstāvis prognozē, ka, lai atrastu nepieciešamo naudu aizsardzības budžetam, valdība varētu ķerties pie izglītības un medicīnas nozares, tomēr vienlaikus norāda, ka nedomā, ka valdība riskēs ar pedagogu un veselības aprūpes darbinieku streikiem.

Jau vēstīts, ka amatpersonas vienojušās par to, ka nevar gaidīt līdz 2020. gadam, lai palielinātu Latvijas aizsardzības budžetu līdz 2% no IKP un to lemts palielināt līdz 2018. gadam. Ministru prezidente Laimdota Straujuma iepriekš norādījusi, ka no šīs ieceres necietīs lielās nozares un, ka mediķi un skolotāji nebūs valdības pēdējā prioritāte.