Arī Autonams piedzīvo reideru uzbrukumu

Latvijas reiderisma praksē sākusies jauna ēra – digitālais reiderisms, ar ko saskāries Latvijas uzņēmums SIA Autonams. Kompānijas pārstāvji vērsušies tiesā pret SIA GSM Apsardze par negodīgu konkurenci un zīmola nelikumīgu izmantošanu, kā arī par nekvalitatīvu pakalpojumu nodrošināšanu, kā rezultātā pat ierosināti divi civilprocesi Rīgas apgabaltiesā un Rīgas Pilsētas Centra Rajona tiesā.

Runa ir par autoparka uzraudzību, kas pašlaik ir strauji augoša biznesa niša ne tikai Latvijā, bet visā pasaulē. Autonams tirgū ir jau 20 gadus un nodrošina pasaulē pieprasītas augsta līmeņa tehnoloģijas, raksta NRA.lv

„Bijušais sadarbības partneris ne tikai pārņēmis uzņēmuma datu bāzi un vēsturiskos datus, izmanto Autonama izstrādāto know how, bet arī izplata apmelojošus paziņojumus mūsu klientiem. Acīmredzams, ka reiderisms Latvijā ir grūti izskaužama parādība, kas tagad ar Autonama precedentu „pakāpies” jaunā līmenī, un varam runāt par digitālo reiderismu,” uzskata Edvīns Panders, SIA Autonams valdes loceklis.

Iespējams, pietiek paturēt savā rīcībā vērtīgus datus, esošajam partnerim nodrošināt nekvalitatīvus pakalpojumus un painformēt klientus par it kā alternatīvām iespējām – šādi paņēmieni varbūt piestāv kanibāliem, bet nekādā veidā nav uzskatāmi par labu biznesa praksi attīstītā Rietumu valstī, kas sevi pozicionē kā veiksmes paraugu citām Eiropas Savienības valstīm.

SIA Autonams Latvijas tirgū nodrošina automašīnu papildaprīkojumu, kā arī ieviesis augstas kvalitātes autoparku uzraudzības sistēmu SKYBRAKE. Pašlaik kompānija saskārusies ar pārsteidzoši negodīgām un nelikumīgām darbībām no bijušā sadarbības partnera SIA GSM Apsardze puses, kas, iespējams, mēģina ienākt Latvijas tirgū ar negodīgas konkurences paņēmieniem. Proti, mēģinot „pārņemt” SIA Autonams klientu datubāzi un klientu vēsturiskos datus, lai turpmāk īstenotu SIA Autonams nodrošinātos pakalpojumus, pat nelikumīgi izmantojot SIA Autonams piederošo zīmolu SKYBRAKE.

„Protams, mūsu klientu datu bāze un vēsturiskā informācija ir zelta vērta, ņemot vērā, ka apkalpojam tādus stratēģiski nozīmīgus uzņēmumus kā Latvenergo un Lattelecom, kā arī daudzas citas ievērojamas Latvijas kompānijas. Vēl jo vairāk, mūsu zīmols SKYBRAKE ieguvis nenovērtējamu popularitāti mūsu klientu vidū. Tāpēc ar humoru jāatzīst, ka zināmā mērā esam lepni, ka kāda cita kompānija mēģina to mums atņemt,” saka Edvīns Panders.

„Jāatzīst, ka šis gadījums mūsu kompānijai licis pārvērtēt kompānijas tehnoloģiskās attīstības plānus. Lai novērstu iespējas atkārtoti piekļūt mūsu klientu datiem, esam pārcēluši informāciju uz citu drošu serveri un turpmāk sadarbībā ar Latvijas tehnoloģiju kompāniju Intelligent Systems, kas darbojas šajā sfērā jau 10 gadus, nodrošinām pakalpojumu uz programmas bāzes, kas izveidota tieši mūsu kompānijai,” saka Edvīns Panders.

„Mūsu gadījumu varētu pielīdzināt situācijām, kad, piemēram, kāda sociālo tīklu kompānija pēkšņi paziņo, ka jūsu profils ar visiem sekotājiem pieder viņiem un sāk jūsu vārdā izplatīt mulsinošus paziņojumus, vai arī banka sāk rīkoties ar klientu vērtslietām, kas tai nodotas glabāšanai seifā,” saka Edvīns Panders. Viņš arī piebilst, ka „uzņēmumu digitalizācija nenoliedzami ir progresīva laikmeta iezīme, taču pašlaik datu drošības jomā valda mežonīgi principi, un likumdošana ir iestrēgusi 90. gadu sākuma līmenī. Taču neapšaubāmi šai problemātikai drīzumā tiks pievērsta pastiprināta uzmanība, ņemot vērā, ka pat Eiropas Centrālajai bankai nesen tika nozagti epasti no datu bāzes, un informācija tika izmantota kā šantāžas elements.

„Uzskatu, ka gan vietējā, gan starptautiskā līmenī nepieciešams aktivizēt diskusiju par digitālās vides drošības aspektiem reiderisma kontekstā,” apņēmības pilns cīnīties ir E. Panders.

Jāatgādina, ka nesen skandāls par rēderisma uzbrukumu izcēlās ap vienu no Latvijas zināmākajiem uzņēmumiem, fabriku “Laima”. “Laimas” sabiedrisko attiecību speciāliste Rita Voronkova uzsvēra, ka “pret nacionālā mēroga uzņēmumiem “Laima” un “Staburadze” reiderisma jeb uzņēmuma darbības paralizēšanas un pārņemšanas shēmu mēģinājuši realizēt jau iepriekš reiderisma uzbrukumos aizdomās turētais advokāts Mārcis Miķelsons un tiesu izpildītājs Jānis Lazdāns, kurš arī vairākkārt iesaistījies reiderismā”.

Savukārt zvērināta advokāta Mārča Miķelsona dzīvesbiedres Janas Miķelsones uzņēmums “Menard Port LLC” ir vērsies Valsts policijā (VP) ar iesniegumu, kurā lūgts sākt kriminālprocesu par iespējamu krāpšanu pret koncerna “Nordic Partners Limited” īpašnieku Vītolu un amatpersonām – Solvitu Pētersoni un Ivo Luku-Indānu. Ar tādu pašu iesniegumu uzņēmums “Menard Port LLC” ir vērsies arī Ģenerālprokuratūrā.