Mediķi protestēs; apsver rosināt arī Saeimas atlaišanu

Protestējot pret veselības aprūpes finansējuma apmēra samazināšanu, mediķi līdz 2020. gada valsts budžeta pieņemšanai rīkos akciju “Viena diena bez ārsta”, aicinot visus ārstus, izņemot neatliekamās palīdzības mediķus, vienu dienu paņemt bezalgas atvaļinājumu.

Ministru kabineta 11. oktobrī apstiprinātais likuma “Par vidēja termiņa budžeta ietvaru 2020., 2021. un 2022. gadam” projekts paredz, ka 2022. gadā valsts veselības aprūpes finansējumam tiks atvēlēti vien 3,3% no prognozētā IKP. Atbilstoši Veselības aprūpes finansēšanas likumam, valsts budžeta papildu finansējumam darba samaksas pieaugumam nozares darbiniekiem 2020. gadā bija jāpārsniedz 100 miljoni eiro. Tā vietā ir paredzēti tikai aptuveni 43 miljoni eiro.

Latvijas Ārstu biedrība (LĀB), Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācija (LĢĀA), Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA), Latvijas Jauno ārstu asociācija (LJĀA), Latvijas Māsu asociācija (LMA) un Latvijas Ģimenes ārstu asociācija (LĢĀA) vienojās par protesta akcijām. Viena no tām būs “Viena diena bez ārsta”, kas uzskatāmi parādīs, kas notiks jau pēc pāris gadiem, ja politiķi nemainīs attieksmi pret veselības nozari.

Tostarp gadījumā, ja neizdosies panākt cerēto, tiks rosināta parakstu vākšana par Saeimas priekšlaicīgu atsaukšanu.

Tikmēr vēstuli Saeimai par nepieciešamību palielināt budžetu veselībai interneta vietnē www.dzivesspriedums.lv parakstījuši jau vairāk nekā 4000 iedzīvotāju. To iniciējusi kustība “Dzīvesspriedums”, kurā apvienojušās pacientu, veselības aprūpes darbinieku, darba devēju un labdarības organizācijas ar mērķi noteikt veselības aprūpi par prioritāti, plānojot 2020. gada budžetu.

“Ar vēstuli aicinām nākamgad veselībai atvēlēt finansējumu vismaz 5 % apmērā no iekšzemes kopprodukta (IKP), kā to jau iepriekš Latviju aicinājusi darīt Pasaules Veselības organizācija. Pašlaik mūsu valsts finansējums veselībai nesasniedz pat 4 % no IKP, bet vidēji ES tie ir 7 %. Arī situācija 2020. gadā patlaban neizskatās cerīgāka, neskatoties uz nepārprotamajām nozares darbinieku norādēm par to, ka veselības aprūpe Latvijā ir uz sabrukšanas robežas. Kustības un visu tās atbalstītāju – Latvijas cilvēku, nodokļu maksātāju, vārdā,- aicinu Saeimas deputātus mūs sadzirdēt, ieklausīties un izpildīt vismaz Veselības aprūpes finansēšanas likumā ierakstīto,” pauž kustības dalībnieka – Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūta – vadītāja Dace Helmane.

Tāpat šogad veiktajā SKDS iedzīvotāju aptaujā noskaidrots, ka 80 % Latvijas iedzīvotāju garas rindas ir šķērslis nepieciešamās ārstēšanas saņemšanai, turklāt teju 40 % nācies pārtraukt ārstēšanos medicīnas pakalpojumu nepieejamības dēļ.

Foto: Saeimas kanceleja