Ziemassvētku eglīšu cenas mulsina pircējus

Lai gan Adventes vainagā iedegta jau trešā svece, kas liecina, ka teju, teju klāt būs arī Ziemassvētki, eglīšu tirdzniecība vēl tikai uzņem apgriezienus. Eiro vērtībā izteiktā eglītes cena, kas izskatās augstāka nekā pērn, vēl latos izteiktā, mulsina iedzīvotājus, liekot rūpīgāk pārdomāt pirkumu.

Rīgā Ziemassvētku eglītes šobrīd pārdod vairāk nekā 150 tirdzniecības vietās, un eglīšu cenas tajās mēdz atšķirties pat divkārt. Tirgotāju vidū nav arī vienprātības par egļu cenu izmaiņām – vieni apgalvo, ka eglītes šogad maksā mazāk nekā pērn, citi atzīst, ka cenas tomēr augušas.

SIA Jaunbērzi piedāvā egles, kuru garums sasniedz pat desmit metrus. Tiesa, arī cena par šādu meža skaistuli ir iespaidīga – 900 eiro. Iespējams iegādāties arī pusmetru garas eglītes, kas nemaksā vairāk par 1,50 eiro. Taču neatkarīgi no tā, kādu egli pircējs izvēlas, no katras pārdotās egles 15 eirocentus Jaunbērzi ziedo saldumu un dāvanu paciņām bērniem no atbalsta centra Roku rokā.

Egles, ko piedāvā Jaunbērzi, augušas Vidzemē, Kurzemē, Latgalē un tiek cirstas tikai īsu brīdi pirms pārdošanas. SIA Jaunbērzi īpaši lepojas ar formētajām eglēm, tas ir, tādām, kuru vainags to augšanas laikā tiek veidots. SIA Jaunbērzi vadītāja Anda RudkovskaNRA.lv teic, ka šāda egle ar savu simetrisko vainagu un biezajām skujām priecē pat bez rotājumiem. Stādu audzētavas klāstā ir arī sudrabegles un baltegles. Tās telpās stāvot pat līdz februārim

A. Rudkovska ir pārliecināta, ka vēlme Ziemassvētkos priecāties par dzīvu eglīti Latvijā nav mazinājusies. «Laika gaitā varbūt vienīgi nedaudz mainās mode un prioritātes. Arvien vairāk ģimeņu izvēlas egles podos, lai tās nebūtu jāizmet un, iestādītas dārzos vai apstādījumos, turpinātu priecēt ikvienu,» sacīja A. Rudkovska. Viņa lēš, ka eglīšu cenas šogad ir nedaudz kāpušas, jo sadārdzinājušies transporta izdevumi.

Arī vietās, kur tirgo Annels egles, nopērkamas gan pavisam mazas eglītes, gan tādas, kuras sniedzas divstāvu mājas augstumā. Salīdzinot ar pērno gadu, šajās tirdzniecības vietās cenu apaļošanas dēļ eglītes kļuvušas gan lētākas, gan dārgākas. Cenu kāpumu piedzīvojušas garākās un dārgākās Latvijas egles, savukārt īsākās kļuvušas lētākas.

Ziemassvētku eglītes ir nopērkamas arī atsevišķos lielveikalos. SIA Maxima Latvija komunikācijas vadītājs Jānis Beseris NRA stāstīja, ka eglīšu cenas šogad ir par 15–20% zemākas nekā pērn. Kociņi maksā no 16,99 līdz 29,99 eiro, bet akcijā iespējams dabīgās eglītes iegādāties daudz lētāk – no 9,99 līdz 19,99 eiro. Savukārt Rimi sortimentā mežā augušu Ziemassvētku eglīšu nav.

«Šobrīd veikalos Maxima ir pieejamas arī vairāk nekā 20 dažādu veidu mākslīgās Ziemassvētku eglītes. To izmērs ir no 90 līdz 240 centimetriem. Katrs savam maciņam var atrast piemērotāko Ziemassvētku galveno rotu, jo to cenas ir no 12 līdz 160 eiro. Šobrīd gan eglītēm, gan citiem Ziemassvētku rotājumiem veikalos Maxima ir arī 40% atlaide. Esam novērojuši, ka iedzīvotāji arī aktīvi izmanto šo iespēju iegādāties eglītes un rotājumus ar atlaidi. Salīdzinot ar pērno gadu, eglīšu cenas ir tādā pašā līmenī,» skaidroja J. Beseris.

Eglīti, protams, var nopirkt veikalā un īpašos eglīšu tirdzniecībai atvēlētos laukumos, taču bērniem visaizraujošākais piedzīvojums varētu būt piemērotākās eglītes meklēšana mežā kopā ar vecākiem, jo arī šogad, tāpat kā iepriekšējos gadus, katram Latvijas iedzīvotājam ir atļauts personiskām vajadzībām a/s Latvijas valsts meži apsaimniekotajos mežos nocirst vienu eglīti – ne garāku par 3 metriem un ar celma caurmēru ne resnāku par 12 centimetru. Turklāt eglīti drīkst cirst tikai grāvju malās, uz stigām, zem elektrolīnijām, pieaugušā mežā zem lielajiem kokiem.

Ilze Šteinfelde