Zemnieki cer uz labu kartupeļu ražu

Šis gads kartupeļu stādījumu attīstībai ir labvēlīgs, taču topošajai ražai var kaitēt slimības, – Latvijas lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) dārzkopības eksperti stādījumos jau fiksējuši kartupeļu sausplankumainību un vietām arī lakstu puvi. Tāpat daļu lauku apsēdušas Kolorādo vaboles.

Apsekojot kartupeļu laukus, LLKC vecākais speciālists dārzkopībā Māris Narvils secinājis, ka gaidāma laba kartupeļu raža, – atsevišķos laukos varētu novākt pat 50 tonnu no hektāra. Šobrīd svarīgākais nosargāt stādījumus no slimībām. «Lai arī pagaidām kartupeļu lakstu puve ir konstatēta tikai laistāmās platībās, tās stublāju formu uz diviem augiem izdevās atrast šķirnē Verdi.

Tas nozīmē tikai to, ka tepat jau līdzās slimība ir un gaida pacietīgi labvēlīgus apstākļus, mitrumu un mērenu siltumu, lai parādītu savu agresīvo dabu. Stublāju formas parādīšanās nav gluži nejauša, jo lapas pašreiz nožūst ļoti ātri, bet stublāji ir ilgāk mitri, kas ir pietiekami, lai atsevišķos gadījumos slimības ierosinātājs inficētu tieši stublāju.

Var teikt, ka šī lakstu puves forma ir priekšvēstnesis tās lapu formai. Uz stublāja parādās gareni plankumi, kas ātri saplūst. Stublāji burtiski melnē. Krāsa var variēt no tumši pelēkas, brūnas līdz melnai. Parasti stublāja inficētajā posmā audi sabrūk, un laksts ar atlikušo veselo daļu nokrīt. Mitros apstākļos uz tā parādīsies micēlijs,» stāstīja M. Narvils. Šogad novērota arī savu kartupeļu sausplankumainība, kas īpaši progresē, gaisa temperatūrai esot amplitūdā no +10 līdz +35 grādiem pēc Celsija. Jelgavas pusē visintensīvākā izplatība tika novērota šķirnei Laura. Līdzīga, bet tomēr ievērojami mazāka slimības izplatība konstatēta šķirnei Solist.

Speciālista padoms: lai sekmīgi tiktu galā ar abām slimībām, šobrīd jāizvēlas sistēmas fungicīdi, jo ar kontakta vai lokālas sistēmas iedarbības fungicīdiem vairs nebūs līdzēts.

Par spīti siltajai ziemai, Kolorādo vaboļu masveida savairošanās, par laimi, līdz šim nav konstatēta. «Ir lauki, kurus ir apsēdušas Kolorādo vaboles, un ir lauki, kuros nav nevienas,» NRA.lv  skaidroja M. Narvils. Tomēr tas nenozīmē, ka lauki arī nākotnē būs pilnībā pasargāti no šīs sērgas. Viņš iesaka vismaz reizi nedēļā apskatīt savus kartupeļu laukus, lai vajadzības gadījumā varētu steigšus rīkoties.

Ilze Šteinfelde