Zemes vērtība 13 pagastos var kāpt par 60%

Valsts zemes dienesta (VZD) aprēķinātajām 2015. gada lauksaimniecības zemju kadastrālajām vērtībām, kas 13 pagastos ir par 60% augstākas nekā šobrīd, ministri nepiekrīt. VZD savukārt uzskata, ka pat šāds pieaugums neatbilst realitātei, īstenībā lauksaimniecības zemju kadastrālajai vērtībai vajadzētu būt vēl augstākai, raksta NRA.lv.

«Mēs nevaram pieņemt šo pieaugumu. Tas politiski ir ļoti sarežģīti veselai cilvēku grupai. Neredzu, ka bez konkrētiem risinājumiem valdība to varētu apstiprināt,» valdības sēdē teica premjerministre Laimdota Straujuma (Vienotība). Sašutumu par tik krasu kadastrālo vērtību pieaugumu lauksaimniecības zemēm pauda arī labklājības ministrs Uldis Augulis (ZZS) un zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS), kurš uzsvēra, ka sagatavotajā projektā nav ņemts vērā neviens no Zemkopības ministrijas iebildumiem. Latvijas Pašvaldību savienība savukārt bija nemierā, ka VZD ķēries klāt lauksaimniecības zemju kadastrālo vērtību aktualizēšanai, nevis, piemēram, ekskluzīviem īpašumiem un jaunajiem projektiem, kuru pašreizējās kadastrālās vērtības daudz ievērojamāk atpaliek no realitātes.

VZD Nekustamā īpašuma vērtēšanas departamenta direktors Gatis Kalniņš skaidro, ka lauksaimniecības zemju tirgū pieprasījums krietni pārsniedz piedāvājumu un tas izraisa cenu kāpumu. Tā kā kadastrālās vērtības tiek aprēķinātas, pamatojoties uz reāliem darījumiem nekustamā īpašumu tirgū, tad nav šaubu, ka kadastrālo vērtību projektā ietvertās vērtības ir reālas, pat zemākas nekā īstenībā. «Šobrīd lauksaimniecības zemju kadastrālās vērtības ir tikai aptuveni 53% no patiesās situācijas. VZD aprēķinātās jaunās kadastrālās vērtības lauku zemei 2015. gadam ir aptuveni 72% no patiesajām cenām. Mēs piedāvājam kadastrālo vērtību paaugstināt pakāpeniski – daļēji 2015. gadā un daļēji 2016. gadā, lai lēciens nebūtu tik liels,» ministriem skaidroja G. Kalniņš. Līdz ar to, pēc VZD piedāvājuma, lauku zemju kadastrālās vērtības 2015. gadā varētu kāpt vidēji par 29% jeb par 0,6 miljoniem eiro.

Citās īpašumu grupās kadastrālo vērtību kāpums nav gaidāms tik liels vai vispār nav.

Valdība vienojās uz divām nedēļām atlikt jautājumu par kadastrālo vērtību bāzi 2015. gadam. Tieslietu ministrijai līdz tam brīdim ir jāizstrādā konkrēti priekšlikumi, kā risināt šo jautājumu.

Ilze Šteinfelde