Zemeņu un salātu cenas – rekordaugstas

Zemeņu un salātu cenas – rekordaugstas

Vēsais pavasaris šogad nedaudz kavējis agro dārzeņu un zemeņu ražu, tāpēc par zemenēm, kartupeļiem, redīsiem, salātiem un citiem agrajiem dārzeņiem šogad pircējiem tirgū jāmaksā dārgāk nekā pirms trim gadiem šajā pašā laikā.

Rīgas Centrāltirgus vakar dienas vidū reibinoši smaržoja pēc zemenēm, atstājot ēnā gan pirmās mellenes, gan upenes. Lai gan gandrīz katrs zemeņu pārdevējs apgalvoja, ka tās augušas Latvijā un ir supersaldas, rindas veidojās tikai pie tiem pārdevējiem, kas vietējās zemenes nepārdeva dārgāk par 1,20 latiem kilogramā. Neatkarīgās aptaujātie pārdevēji apgalvoja, ka zemeņu sezona vēl nav beigusies un pagaidām cilvēki ogas pērkot, lai mielotos ar tām svaigā veidā. Ievārījumu laiks vēl īsti neesot sācies.

Šogad Latvijā audzētu zemeņu cena Rīgas Centrāltirgū periodā līdz Jāņiem bija visaugstākā, bet periodā līdz 4. jūlijam trešā augstākā pēdējo 16 gadu laikā, liecina Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra rīcībā esošā informācija. Šogad vietējo zemeņu cena virs trim latiem par kilogramu saglabājās līdz 20. jūnijam, bet virs diviem latiem par kilogramu – līdz 26. jūnijam. Parasti zemeņu cena zem diviem latiem par kilogramu noslīd jau jūnija vidū. Līdzīga situācija kā šogad, kad arī zemenes bija salīdzinoši dārgas, bija 2010. gadā, jo arī tad vasaras sākums bija auksts. Savukārt 2006. gada jūlija sākumā zemeņu kilograms Rīgas Centrāltirgū maksāja pat mazāk nekā viens lats kilogramā.

«Vietējo zemeņu cenas un tirgū pieejamais perioda ilgums ir ļoti atkarīgi no laika apstākļiem. Šogad zemeņu sezona sākās salīdzinoši vēlu un šobrīd ir tās kulminācija, jo pagājušās nedēļas saulainas un karstais laiks paātrināja zemeņu nogatavošanos, jo tās zemenes, kas vēsā un mākoņainā laikā gatavojas divas dienas, bija nogatavojušās dienas laikā. Tāpēc pagājušajā nedēļā tirgū nonāca liels apjoms zemeņu. Pavisam drīz jau zemeņu daudzums samazināsies un cenas atkal palielināsies,» uzskata Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra vadītāja asociētā profesore, Dr.oec. Ingūna Gulbe. Pēc viņas teiktā, piemēram, 2002., 2009. un 2011. gadā šajā laikā zemeņu sezona Latvijā faktiski jau bija beigusies.

Šogad arī vietējo kartupeļu, salātu, redīsu, burkānu, biešu un citu dārzeņu cenas ir nedaudz augstākas nekā pirms trim gadiem. Tāpat kā zemeņu pārdevēji, arī daudzi dārzeņu tirgotāji pircējus vilina ar uzrakstu, ka kartupeļi, burkāni, gurķi, tomāti auguši Latvijā.

Arī lielveikalu tīkls Maxima vakar paziņoja, ka tuvākajās dienās visos Maxima XXX un Maxima XX lielveikalos būs iespēja iegādāties Latvijas šā gada pirmo biešu, burkānu un sīpolu ražu, kas izaudzēta kooperatīvās sabiedrības Baltijas dārzeņi zemnieku saimniecībās.

«Šogad pircēji daudz biežāk nekā pērn saviem pirkumiem pievienojuši sīpolus. No šā gada sākuma līdz jūlija pirmajām dienām sīpolu pārdošanas apjomi ir pieauguši par 64%, salīdzinot ar to pašu laika periodu 2011. gadā. Šogad Maxima lielveikalos pārdotas teju 1559 tonnas sīpolu, 960 tonnu burkānu un aptuveni 282 tonnas biešu, tādēļ man ir liels gandarījums, ka jau vasaras vidū varam saviem pircējiem piedāvāt arī šos Latvijā audzētos dārzeņus,» teica Maxima Latvija preses sekretārs Ivars Andiņš.