Inflācija Māstrihtas kritērijos vēl neiekļaujas

Inflācija Māstrihtas kritērijos vēl neiekļaujas

Lai gan pēdējo 12 mēnešu vidējais inflācijas rādītājs, kuru izmanto, lai novērtētu valsts atbilstību Māstrihtas inflācijas kritērijam, jūnijā samazinājās līdz 3,6%, joprojām tas bija augstāks par kritērija vērtību, kas šobrīd ir aptuveni 3%, uzsvēra Nordea bankas vecākais ekonomists Andris Strazds.

Swedbank vecākā ekonomiste Lija Strašuna uzskata, ka 12 mēnešu vidējā patēriņa cenu inflācija turpinās samazināties arī turpmākajos mēnešos un līdz ar to arī Māstrihtas inflācijas kritērija izpilde 2013. gada sākumā ir ļoti reāla.

Centrālās statistikas pārvaldes dati liecina, ka vidējais patēriņa cenu līmenis 2012. gada jūnijā, salīdzinot ar 2012. gada maiju, samazinājās par 0,1%, jo nedaudz lētāka kļuva maize, desas, siers, tēja, kafija, olas, alkoholiskie dzērieni, degviela. Tajā pašā laikā labības produkti kļuva par 0,8%, gaļa – par 2%, sviests – par 1,7%, dārzeņi – par 6,5% un augļi – par 1,7% dārgāki. Vairāk nekā iepriekš jūnijā bija jāmaksā arī par tūrisma pakalpojumiem un transporta apdrošināšanu, raksta NRA.lv.

Šā gada jūnijā vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējā gada jūniju, bija par 1,9% augstāks, bet pēdējo 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, ir palielinājies par 3,6%. Pārtikas produktiem šā gada jūnijā cenas bija par 1,7% augstākas nekā pirms gada, transportam – par 1,6%, mājoklim – par 5,6%.

Finanšu ministrijas (FM) Komunikācijas nodaļas vadītājs Aleksis Jarockis skaidroja, ka, naftas cenām īslaicīgi sasniedzot savu zemāko līmeni kopš 2010. gada beigām, attiecīgi samazinājās arī degvielas cenas Latvijā. «Tomēr, salīdzinot ar 2010. gadu, eiro kurss attiecībā pret ASV dolāru ir būtiski vājāks. Degvielas cenas Latvijā šā gada jūnijā, salīdzinot ar maiju, samazinājās par 3,6%. Jaunākie dati gan liecina, ka naftas cenas ir nedaudz pakāpušās un eiro ir kļuvis vēl nedaudz vājāks, tādēļ jūlijā ir gaidāma degvielas cenu korekcija uz augšu. Ja degvielas cenas ļoti operatīvi seko līdzi globālo finanšu rādītāju svārstībām, tad gāzes un attiecīgi arī siltumenerģijas cenās globālo cenu svārstības atspoguļojas ar diezgan lielu novēlošanos. Līdz ar to gāzes un siltumenerģijas cenu kāpums (un tam sekojošais kritums) ir vēl tikai gaidāms,» prognozēja A. Jarockis.

Ekonomikas ministrijas (EM) Ekonomiskās attīstības un darba tirgus prognozēšanas nodaļas vadītājs Jānis Salmiņš pieļāva, ka turpmākajos mēnešos patēriņa cenu izmaiņas būs tuvas sezonālo svārstību līmenim, to nedaudz pārsniedzot. Pēc EM prognozēm, 2012. gadā vidējais patēriņa cenu līmenis var sasniegt 2,5 procentus, pēc Finanšu ministrijas prognozēm – 2,3 procentus.