Vētras nodarītie postījumi pašlaik aplēsti 11 miljonu eiro apmērā

Šīs nedēļas vētras nodarītie postījumi pašlaik aplēsti 11 miljonu eiro apmērā, šorīt intervijā LTV raidījumam “Rīta Panorāma” sacīja vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Māris Sprindžuks (“Apvienotais saraksts”).

Kā zināms, pirmdien aizvadīta viena no pēdējo gadu spēcīgākajām un postošākajām vētrām Latvijā – vēja brāzmas Madonā sasniedza spēku 30 m/s, bet Dobelē pat 33 m/s. Stiprais vējš, lielgraudu krusa un zibensizlādes radīja plašus postījumus un arī masveida elektroapgādes traucējumus.

“[Zaudējumi] ir apmēram 11 miljoni, ko mēs uz šo brīdi esam saskaitījuši, ko veido 54 pašvaldību īpašumi un ap 2500 mājsaimniecības dažādos novados. Lielākais – ap 1600 – ir Dobeles novadā,” sacīja Sprindžuks.

Viņš norādīja: “Tas, ko dabā redz – kādam ir norauts viens [jumta] stūris, kādam ir “norullēts” viss jumts. Lai neveidotos situācija, ka pie dažādiem bojājumiem visiem ir pa 3000 eiro, pašvaldības ar saistošajiem noteikumiem var pieprecizēt, bet mēs nosakām aptuvenas robežas.”

“Mēs nevaram palīdzēt pilnīgi visam, bet cilvēku galvenais mājoklis tiešām tiks atbalstīts,” sacīja Sprindžuks.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) izstrādātajā informatīvajā ziņojumā, kas tapa pēc sarunām ar vētras skarto pašvaldību priekšsēdētājiem iekļauti nosacījumi par atbalstu, kādu pašvaldības, pieņemot attiecīgu lēmumu, sniegs iedzīvotājiem mājokļu atjaunošanai vienreizēja finansējuma vai remonta (atjaunošanas) darbu izpildes veidā. Atbalstu varēs piešķirt gan individuāo dzīvojamo māju gan daudzdzīvokļu māju jumtu un logu atjaunošanas darbiem.

Pašvaldībās atbalsts var tikt izmantots gan kā pagaidu risinājums ēkas sakārtošanai un pasargāšanai no bojāejas, gan arī lai atjaunotu iepriekšējo stāvokli. Individuālām dzīvojamām mājām paredzēts piešķirt vienreizēju atbalstu līdz 3 000 eiro apmērā ar papildu nosacījumu, ka atbalsta apmērs nepārsniedz 20 eiro par vienu kvadrātmetru atjaunojamās platības. Savukārt daudzdzīvokļu dzīvojamām mājām paredzēts piešķirt vienreizēju atbalstu, kas nepārsniedz 20 eiro par vienu kvadrātmetru atjaunojamās platības.