Vējonis mediķu un pedagogu streikus skaidro ar nepietiekamu dialogu starp nozarēm un valdību

Situācija, kad izglītības un zinātnes, kā arī veselības aprūpes darbinieki plāno streikot, nozīmē, ka valdībai nav bijis pietiekams dialogs ar sociālajiem partneriem un nav skaidroti lēmumi, ceturtdien intervijā LTV raidījumam “Rīta Panorāma” pauda Valsts prezidents Raimonds Vējonis.

Prezidents atzina, ka budžeta veidošana nebija viegla. Viņš atgādināja, ka tajā par prioritāti nācies noteikt valsts drošību, vienlaikus norādot, ka tie nebūt nebija vienīgie līdzekļi, kas budžetā bija un tika plānoti arī pārējām nozarēm.

“Tas, ka ir streiki, nozīmē, ka valdībai nav bijis pietiekams dialogs ar saviem sociālajiem partneriem un nav skaidroti lēmumi,” sacīja Vējonis.

Viņš pauda viedokli, ka budžeta veidošanas process bija straujš un šajā īsajā periodā valdībai neuzsāka aktīvu dialogu, piebilstot, ka deputāti varētu ieklausīties uzņēmējos.

“Nedomāju, ka ir varbūt ir ļoti liela ignorance, tā nav speciāla. Iespējams, tas saistīts ar īso laiku lēmumu pieņemšanā,” skaidroja Vējonis.

Jau ziņots, Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) trešdien sēdē nolēma nepiedalīties protesta akcijā kopā Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrību (LVSADA), tā vietā nolemjot par skolotāju streiku.

LIZDA atbalsta LVSADA ieceri rīkot protesta akciju, bet pati tajā nepiedalīsies, skaidrojot, ka iepriekš šādas akcijas neko nav devušas, tālab arodbiedrība ķersies pie galējiem līdzekļiem, proti, streika. Pagaidām gan nav zināms konkrēts streika datums.

Tikmēr LVSADA pieņēma lēmumu rīkot protesta akciju pie Saeimas un gatavoties nozares streikam. Galvenais protestu iemesls ir valdības plānotā veselības aprūpes budžeta tālāka samazināšana.

Jau vēstīts, ka skolotāju un veselības aprūpes arodbiedrības nav apmierinātas ar valdības attieksmi pret nozarēm un tām piešķirto valsts budžetu.