Valsts prezidenta kancelejas darbiniekiem gaidāms algas pieaugums

Valsts prezidenta kancelejas izdevumiem nākamgad plānots piešķirt par 818 tūkstošiem eiro vairāk nekā šogad, lielākoties, lai segtu atalgojuma pieaugumu darbiniekiem. Algas pieaugumu un lielākus reprezentācijas izdevumus, visticamāk, nākamgad tāpat saņems Valsts prezidents. Izdevumu pieaugums, nodrošinot Valsts prezidenta kancelejas darbu, gaidāms arī nākotnē, jo Ministru kabinets jau akceptējis šīs iestādes izdevumu pieaugumu par 0,5 miljoniem eiro gan 2021., gan 2022. gadā, vēsta NRA.lv.

Valsts prezidenta kancelejas 2020. gada budžetu un Valsts prezidenta nākamā gada maksimāli iespējamo atalgojumu jau atbalstījusi valdība, tomēr gala lēmums par to vēl jāpieņem Saeimai.

Valsts prezidenta kancelejas 2020. gada budžets plānots 5,8 miljonu eiro apmērā, kas salīdzinājumā ar šā gada budžetu ir par 16,8 procentiem jeb aptuveni 818 tūkstošiem eiro lielāks. Lielākā daļa no šīs papildus nepieciešamās summas ir vajadzīga darbinieku atalgojuma pieaugumam. Tas ir plānots 14 procentu apmērā, kas naudas izteiksmē ir papildus 474 040 eiro gadā. Kopumā darbinieku atalgojumam nākamgad ir paredzēts tērēt 2,38 miljonus eiro.

Valsts prezidenta ārpolitikas darbības nodrošināšanai papildus nepieciešami 70 tūkstoši eiro. Šifrēšanas iekārtas SINA Box iegāde izmaksās 23 200 eiro, jaunas Lietvedības un Apžēlošanas dienesta sistēmas izstrāde, ieviešana un licences iegāde maksās 48 500 eiro, savukārt jaunas Valsts prezidenta kancelejas tīmekļvietnes www.president.lv izstrāde – 36 tūkstošus eiro. 60 500 eiro plānots atvēlēt Rīgas pils Svētku zāles griestu gleznojumiem, bet 12 tūkstošus eiro bijušā Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa portreta gleznošanai.

Valsts prezidenta kancelejas 2020. gada budžets gan nav lielākais vēsturē. 2015. gadā tas bija 8,36 miljonus liels, bet 2016. gadā sasniedza 6,9 miljonus eiro. Taču toreiz liela budžeta daļa (4,9 miljoni eiro 2015. gadā un 2,9 miljoni eiro 2016. gadā) tika atvelēti kapitāliem izdevumiem. Šogad kapitālie izdevumi ir plānoti vien 30 tūkstošu eiro apmērā, bet nākamgad – aptuveni 211 tūkstošu apmērā.

Neskaitot kapitālos izdevumus, Valsts prezidenta kancelejas budžeta lielāko daļu veido izdevumi atlīdzībām. 2016. gadā šim mērķim tika atvēlēti 1,4 miljoni eiro, šogad 1,9 miljoni eiro, bet nākamgad jau 2,38 miljoni eiro.

Nākamgad algas pieaugums gaida arī Valsts prezidentu. Šogad izdevumi Valsts prezidenta atalgojumam mēnesī saskaņā ar likumu Par valsts budžetu 2019. gadam nedrīkst pārsniegt 5520 eiro mēnesī, bet reprezentācijas izdevumi – 1104 eiro mēnesī. Savukārt nākama gada valsts budžeta projekts paredz attiecīgi 5960 eiro lielu maksimālo atalgojumu mēnesī un 1192 eiro reprezentācijas izdevumiem. Tātad pieaugums plānots aptuveni 8 procentu apmērā jeb 528 eiro mēnesī.

Par Valsts prezidenta atalgojuma lielumu Saeima lemj ik gadu, pieņemot nākamā gada valsts budžetu. Citām valsts augstākajām amatpersonām, piemēram, Ministru prezidentam, Saeimas priekšsēdētājam, ministriem un citiem, alga tiek aprēķināta automātiski, pamatojoties uz Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likuma normu, kas paredz ņemt vērā gan vidējās algas, gan inflācijas izmaiņas.

Taču daļai valsts augstāko amatpersonu reprezentācijas izdevumi ir atkarīgi no Valsts prezidenta reprezentācijas izdevumu lieluma. Saskaņā ar Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumu Saeimas priekšsēdētāja reprezentācijas izdevumi mēnesī nedrīkst pārsniegt 95 procentus, Ministru prezidenta – 95 procentus, bet ministru – 90 procentus no gadskārtējā valsts budžeta likumā noteiktajiem Valsts prezidenta reprezentācijas izdevumiem mēnesī. Tātad Saeimas priekšsēdētaja un Ministru prezidents nākamgad reprezentācijai varēs tērēt 1132 eiro mēnesī, bet ministri – 1072 eiro mēnesī. Šogad šie tēriņi nedrīkstēja pārsniegt attiecīgi 1048 eiro un 994 eiro mēnesī.

Ilze Šteinfelde