Valsts kontrole: Lielbritānijai jebkurā gadījumā nāksies maksāt “šķiršanās rēķinu”

Apvienotajai Karalistei nāksies maksāt par aiziešanu no Eiropas Savienības (ES) 39 miljardus sterliņu mārciņu, neraugoties uz to, vai būs panākta vienošanās par tālakajām Lielbritānijas tirdzniecības attiecībām ar ES.

Lai arī iepriekš lēsts, ka “Brexit” rēķins Lielbritānijai varētu izmaksāt aptuveni 35 miljardus, eksperti izrēķinājuši, ka patiesībā tas varētu sasniegt pat vairāk nekā 39 miljardus sterliņu mārciņu, it īpaši ņemot vērā, ka daudzas izmaksas joprojām nav aplēstas.

Valsts kontrole paziņojusi, ka Apvienotajai Karalistie nāksies maksāt par izstāšanos no Eiropas Savienības, neatkarīgi no atsevišķu tirdzniecības sarunu panākumiem.

Tas gan ir pretrunā ar britu premjeres Terēzas Mejas vēlmēm nemaksāt Briselei naudu, ja tā atsakās slēgt tirdzniecības darījumus ar Lielbritāniju. Premjerministre norādījusi, ka “šķiršanās rēķiņs” tiks veikts, vienojoties par partnerību nākotnē. Arī “Brexit” sekretārs Deivids Deiviss ir izteicis līdzīgus apgalvojumus.

Valsts kontrole gan brīdinājusi, ka šis rēķina līgums stāsies spēkā tiklīdz Lielbritānija atstās ES, un naudu nāksies maksāt neatkarīgi no tālākajām ES un Lielbritānijas attiecībām, jo tas ir saskaņā ar starptautiskajām tiesībām. “Maksājumi galvenokārt ir saistīti ar pastāvīgu Lielbritānijas dalību pagarinājuma periodā. Tie nav tieši saistīti ar jebkādām nākotnes attiecībām,” uzsvērusi Valsts kontrole.

Paredzams, ka Apvienotā Karaliste izstāsies no ES 2019.gada marta beigās. Pārejas periods sāktos no 29.marta un ilgtu gandrīz divus gadus – līdz 2020.gada 31.decembrim.

Tā mērķis ir ļaut izvairīties no ekonomiskiem satricinājumiem, kurus izraisītu esošo saišu saraušana.

Foto: Shutterstock