Valdība lems par ārkārtējas situācijas izsludināšanu 32 novados

Šodien, lai ierobežotu mizgraužu postījumus, valdība lems par ārkārtējas situācijas izsludināšanu 32 novados, saka Zemkopības ministrijas (ZM) Meža departamenta direktors Arvīds Ozols.

Krīzes vadības padomes (KVP) sēdē tika atbalstīts Zemkopības ministrijas priekšlikums izsludināt ārkārtējo situāciju vairākās Vidzemes, Kurzemes, Zemgales un Latgales reģiona pašvaldībās 2023. gadā, lai ierobežotu egļu astoņzobu mizgrauža bojājumus egļu mežaudzēs.

Pēc Latvijas Valsts mežzinātnes institūta “Silava” informācijas 2022. gadā bija vērojama ļoti augsta mizgrauža lidošanas aktivitāte. Dati par mizgrauža savairošanās prognozēm arī 2023. gadā liecina, ka ir iespējama masveida egļu mežaudžu bojāeja Vidzemes reģionā, kā arī ievērojami pieaugs egļu mežaudžu apdraudējums Kurzemes, Zemgales un Latgales reģionā. Zemkopības ministrija ir veikusi papildu situācijas izvērtēšanu, noteikusi, kādi saimnieciskie darbi ierobežojami un kādi meža aizsardzības pasākumi jāveic, lai novērstu šos apjomīgos mizgraužu postījumus.

“Svarīgi ir laikus ierobežot mizgraužu izplatību, ņemot vērā, ka tas var ļoti negatīvi ietekmēt valsts tautsaimniecību, izraisot gan neatgriezeniskas negatīvas pārmaiņas mežaudžu struktūrā, gan ekonomiskus zaudējumus, kā arī koksnes kvalitātes pazemināšanos,” pauž Ozols.