Vāc parakstus par vienreiz lietojamo elektronisko cigarešu atkritumu depozīta sistēmas ieviešanu

Latvijā ir uzsākta iniciatīva par vienreiz lietojamo elektronisko cigarešu atkritumu depozīta sistēmas ieviešanu. Tās mērķis ir novirzīt e-cigaretes otrreizējai pārstrādei, tā atrisinot samilzušo vides piesārņojuma problēmu, ka mūsu dabā ik gadu nonāk aptuveni 360 tonnas šo toksisko atkritumu.

Iedzīvotāji tiek aicināti parakstīties par atbalstu šai iniciatīvai interneta vietnē manabalss.lv. Kā atzīmē iniciatīvas iesniedzējs Jānis Kreilis, depozīta sistēma uzliktu par pienākumu e-cigarešu ražotājiem iesaistīties katastrofālos tempos augošajā smago metālu un mikroplasmasas piesārņojuma problēmas risināšanā. Šobrīd otrreizēja pārstrādei un izlietoto e-cigarešu atgriešanai aprites ekonomikā nonāk precīzi 0%.

Tā saukto veipu faktiski neeksistējošā savākšana izraisa toksisku vides piesārņojumu, apdraud dzīvnieku veselību un izšķiež otrreizēji izmantojamus resursus. Ieviešot depozīta sistēmu, būtu iespējams samazināt negatīvo ietekmi uz vidi, uzlabot atkritumu savākšanas un pārstrādes efektivitāti, un resursu atkārtotu izmantošanu.

Kā atzīmē J.Kreilis, “depozīta sistēmas ieviešana elektroniskajām cigaretēm varētu tikt īstenota, pamatojoties uz līdzīgiem principiem, kas tiek izmantoti depozīta sistēmā pudeļu atkritumiem. Šāda sistēma ir pierādījusi savu efektivitāti atkritumu samazināšanā un pārstrādāšanas veicināšanā. Atgriešanas process būtu vienkāršs, ļaujot patērētājiem nodot izlietotas elektroniskās cigaretes specializētos savākšanas punktos un saņemt atpakaļ depozītu.”

Latvijā jau uz doto brīdi ir radīts tehnoloģiskais risinājums, kas var nodrošināt šīs sistēmas ieviešanu un efektīvu darbību nekavējoties – Wingo. Tā ir pasaulē pirmā, Latvijā radīta e-cigarešu savākšanas ierīce. Kā atzīmē viens no Wingo iekārtas izgudrotājiem Vismands Menjoks, katru mēnesi Latvijā tiek izlietots pusotrs miljons veipu. Katrs veips satur aptuveni 0,15 gramus litija. Tātad gada laikā atkritumos tiek izmestas 2,7 tonnas šī vērtīgā minerāla. Salīdzinot, tas ir apjoms, kas nepieciešams 300 elektrisko automašīnu baterijām.

“Starptautiskā enerģētikas aģentūra ir aplēsusi, ka tuvāko 20 gadu laikā pasaulē pieprasījums pēc minerāliem, kas tiek izmantoti baterijās, trīskāršosies. Tas radīs strauji augošu vajadzību pēc minerālu pārstrādes atkārtotai izmantošanai. Latvijas uzņēmējiem tagad ir atbilde šo globāli svarīgo resursu optimizēšanai – Wingo”, atzīmē V.Menjoks.

Vienreiz lietojami e-cigarešu radītā piesārņojuma problēma nekur neizzudīs, taču tās risinājums ir jau pieejams. Tagad Latvijas iedzīvotājiem atliek ar savu balsi atbalstīt depozīta sistēmas ieviešanu un piespiest veipu ražotājus uzņemties atbildību par sevis radīto toksisko atkritumu apsaimniekošanu un Latvijas dabas piegānīšanas apturēšanu.