Uzņēmumu reģistra prasība var radīt galvassāpes Meroni

Uzņēmumu reģistra (UR) kategoriskā prasība, lai sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA), kuru 100% īpašnieki ir ārvalstu uzņēmumi, nekavējoties izpildītu likuma prasības un atklātu patiesā labuma guvējus, vistiešākajā veidā attiecas arī uz Šveices advokātu Rudolfu Meroni un viņa kontrolētajiem uzņēmumiem, raksta NRA.lv.

Proti, šī UR prasība – beidzot izpildīt likuma prasības un atklāt patiesā labuma guvējus – attiecas arī uz 15 (!) R. Meroni kontrolētām Latvijā reģistrētām SIA, liecina Lursoft un Firmas.lv datu bāzes.

Latvijas Republikā spēkā esošā Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likuma prasībai atklāt patiesā labuma guvējus (stājās spēkā 2017. gada 7. novembrī) gan pašam R. Meroni, gan viņa menedžeriem un advokātiem vispār jau vajadzētu būt zināmai. Patiesā labuma guvēju ir atklājusi SIA Media Support. Kā jau Neatkarīgā rakstīja, SIA Media Support vēlējās iegādāties Radio SWH; tās vienīgā īpašniece ir Austrijā reģistrētā Baltic News Network GmbH, kura pieder ar R. Meroni interesēm cieši saistītam Dr. Štefanam Vurstam, kurš savukārt ir pilnvarojis R. Meroni grāmatvedi Urzulu Harandu būt par SIA Media Support patiesā labuma guvēju – liecina oficiāls ieraksts Lursoft datu bāzē.

Cita starpā, oficiāli nav zināms, vai SIA Media Support ir kļuvusi par Radio SWH īpašnieci, jo šo jautājumu ekonomikas ministrs ir noslepenojis. Toties ir zināms, ka SIA Media Support pieder pirms pagājušajām «karstajām» pašvaldību vēlēšanām Ventspilī dibinātais portāls Ventspilnieks.lv, kas diezgan regulāri izdod arī visai krāšņu laikrakstu; kā arī trijās valodās rakstošais portāls BNN.lv.
Augsta riska pakāpe

Kā zināms, vairāki politiķi pat publiski ir teikuši, ka pašreizējā valdība ir «Meroni koalīcijas» valdība, un diezin vai šī valdība apzināti būtu gribējusi izdarīt kaut ko ļaunu R. Meroni interesēm.

Visticamāk, Tieslietu ministrijas padotībā esošais Uzņēmumu reģistrs ir nolēmis kaut ko darīt ar likuma prasību nepildītājiem, un starp tiem ir arī R. Meroni un viņa menedžeru komanda. Par to liecina Uzņēmumu reģistra oficiālais paziņojums, ka likuma prasību pildīšanā «īpaši neaktīvas ir sabiedrības ar ierobežotu atbildību, kurām dalībnieku sastāvā 100% ir ārvalsts uzņēmumi. Tieši šīs juridiskās personas tiek vērtētas ar augstu riska pakāpi izmantošanai noziedzīgiem nolūkiem. To apstiprina arī Moneyval novērtējuma ziņojums par uzņēmējdarbības vidi Latvijā, līdz ar to aicinām sabiedrības nekavējoties izpildīt tām ar likumu noteikto pienākumu – atklāt to patiesos labuma guvējus.»

Politiskais konteksts

Būtiski, ka visas 15 SIA, kurām beidzot, iespējams, būs jāizpilda bargā likuma prasības, ir reģistrētas Rīgā, Zvejnieku ielā 14A – 3, t.i., turpat, kur ir reģistrēta, piemēram, R. Meroni kontrolētā akciju sabiedrība Latvijas naftas tranzīts – viens no lielākajiem Latvijas privātajiem uzņēmumiem ar pamatkapitālu 105 miljoni eiro, kas, visticamāk, atspoguļo šādas summas esamību akciju sabiedrības rīcībā.

Triju firmu, kuras pakļautas šai UR kategoriskajai prasībai, nosaukumi jau izskanējuši arī politiskā kontekstā. Piemēram, SIA Airtech (100% īpašnieks – Britu Virdžīnās reģistrētā Eurocom International Ltd). Kā raksta portāls Pietiek.com, caur šo firmu tikusi finansēta politiķa Artusa Kaimiņa Suņu būda un ne tikai tā vien.

Vēl lielākas R. Meroni kontrolēto lielo Ventspils uzņēmumu naudas plūsmas iet caur SIA MS Konsultanti (100% īpašnieks – Lielbritānijā reģistrētā London (UK) Ltd). Kādreiz SIA MS Konsultanti valdes locekle bija R. Meroni dzīvesbiedre Ļubova Meroni, tagad ir ukrainiete Lidija Hitričenko, par kuru prese arī raksta – «ar augstu ticamības pakāpi» viņai esot kopdzīve ar R. Meroni.

Savukārt SIA Domaines et Chateaux (100% īpašnieks – Lielbritānijā reģistrēts uzņēmums ar tādu pašu nosaukumu) pirms dažiem gadiem no Valsts nekustamajiem īpašumiem paņēma nomā Igates pili, kurā pēc tam tika rīkoti arī politiski pasākumi. Kā jau rakstīts, R. Meroni hobijs ir arī vīna darīšana viņam piederošā muižiņā Francijā, un šo hobiju viņš pārvalda caur šeit minēto britu uzņēmumu un acīmredzot arī tā Latvijas meitasfirmu.

Liels «kolhozs»

Bez šiem trim uzņēmumiem patiesā labuma guvēji nav reģistrēti arī R. Meroni kontrolētām SIA Ventkondensāts un SIA PMT Balticum – abām 100% īpašnieki ir Šveices uzņēmumi. Austrijas uzņēmumiem pieder Latvijā reģistrētās SIA IAG un SIA RAN Management, kurām patiesā labuma guvēji nav deklarēti. Interesanti, ka SIA RAN Management valdes priekšsēdētājs ir Mihailo Hitričenko – ar lielu ticamības pakāpi tas ir minētās Lidijas brālis.

Lielbritānijas uzņēmumiem pieder septiņas Latvijas SIA, kuras kontrolē R. Meroni, bet patiesā labuma guvēji nav deklarēti: SIA Neck Technologies, SIA NMP, SIA Londoninvest One, SIA PMT Services, SIA Inter-Rīga, SIA MS Management Services, SIA MGMT.

Savukārt R. Meroni kontrolētajai SIA Mineral-Trans-Services 100% īpašniece ir Nīderlandē reģistrēta kompānija ar faktiski neizrunājamu nosaukumu – Beleggingsmaatschappij Geit B.V.

Grāmatvede sakārtos?

Jāatgādina, ka nesen atklājās – Ventspils lielajiem uzņēmumiem kā patiesā labuma guvēja deklarēta R. Meroni grāmatvede, Austrijas pilsone U. Haranda. Viņa esot vienīgā patiesā labuma guvēja pavisam 12 ar Ventspils tranzītbiznesu saistītos uzņēmumos, tostarp AS Ventbunkers, AS Kālija parks, AS Ventspils tirdzniecības osta, SIA VB Investments, SIA Ventspils ekspedīcija u.c.

Par šo Neatkarīgā vērsās ar iesniegumu Ģenerālprokuratūrā, jo – ja U. Haranda šos uzņēmumus ieguvusi darījuma rezultātā, tad ir izšķērdēta arestētā manta, kuru aizliegts mainīt un atsavināt; ja viņa kā patiesā labuma guvēja reģistrēta nepatiesi, tad par to arī draud kriminālatbildība uzņēmumu valdēm; ja U. Haranda vienmēr ir bijusi šo uzņēmumu patiesā labuma guvēja, tad ir celta apzināti nepatiesa apsūdzība Ventspils mēram Aivaram Lembergam.

Tagad ar interesi varēs pavērot, kura persona tiks deklarēta par patiesā labuma guvēju minētajām 15 SIA, bet varbūt nekas netiks deklarēts, jo iespējams, ka uz R. Meroni uzņēmumiem Latvijas likumi neattiecas.

Uzņēmumu reģistrs gan pavisam oficiāli draud: «Vēršam uzmanību, ka gadījumā, ja patiesie labuma guvēji atbilstoši prasībām netiks atklāti, sabiedrības darbība normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā tiks izbeigta! Tāpat brīdinām, ka informācijas par patiesajiem labuma guvējiem neesamība Uzņēmumu reģistra vestajos reģistros var būt par pamatu stingrākām pārbaudēm klientu izpētes procesā no likuma subjektu – piemēram, banku, ārpakalpojuma grāmatvežu, zvērinātu notāru u.c. pakalpojumu sniedzēju puses un pat būt par pamatu sadarbības atteikumam ar attiecīgo klientu!»

Uldis Dreiblats , Ritums Rozenbergs

Foto: F64