Uzņēmēji nebaidās nemaksāt nodokļus

Latvijas uzņēmēji neuzticas valdībai un nebaidās nemaksāt nodokļus, secināts pētījumā par uzņēmēju attieksmi pret valdību un nodokļu maksāšanu, ziņo portāls Diena.lv

Uzņēmēji iespējas izvairīties no Valsts ieņēmumu dienesta (VID) uzliktā soda par nodokļu nemaksāšanu kopumā nevērtē augstu. Uz jautājumu, cik liela ir iespēja tikt atklātam, neuzrādot patiesos biznesa ienākumus, gandrīz viena trešā daļa uzņēmēju pauda viedokli, ka VID šādu darbību atklās 100% gadījumu. Aptuveni tikpat liela daļa risku tikt pieķertiem vērtē ar 50% uz 50%, tikai nepilni 4% uzņēmēju uzskata, ka VID viņus nevar pieķert.

Aptuveni 20% uzņēmēju pauduši viedokli, ja uzņēmums neuzrādītu patieso darbinieku skaitu, 100 % gadījumu VID viņus pieķertu.  26% uzņēmēju uzskata, ka iespējas tikt pieķertiem ir 25% gadījumu, bet aptuveni tikpat daudz uzņēmēju vērtē šādas izredzes ar 50% uz 50%.

65% uzņēmēju VID  darbu vērtē pozitīvi, 25% ar VID darbu ir neapmierināti vai ļoti neapmierināti. Aptuveni 50% aptaujāto uzņēmēju atzina, ka VID pārvalda nodokļu sistēmu kompetenti, savukārt 40% šādam apgalvojumam nepiekrita.

Līdzīgu attieksmi uzņēmēji pauda arī attiecībā uz VID kā godīgu nodokļu sistēmas pārvaldītāju, savukārt nedaudz lielāka proporcija par tiem uzņēmējiem, kas piekrīt, ka VID rīkojas visu pilsoņu interesēs, šādam apgalvojumam tomēr nepiekrita (attiecīgi 33% pret 40%). Tomēr, kopumā gandrīz 40% uzņēmēju pilnībā piekrīt apgalvojumam, ka VID ir korumpēta iestāde. Tāpat arī vairākums aptaujāto uzskata, ka “vienkāršajos cilvēkos” VID tomēr neieklausās, daudz vairāk ņemot vērā “spēcīgu interešu grupu” viedokli.

60% uzņēmēju atzina, ka vienīgais, ar ko jārēķinās, tiekot pieķertiem nodokļu nemaksāšanā, var būt uzņēmuma peļņas rādītāju samazināšanās, bet uzņēmums varēs turpināt darbību, 22% gadījumu uzņēmēji atzina, ka pieķeršana nodokļu nemaksāšanā var potenciāli radīt situāciju, ka ir jādomā par biznesa slēgšanu, un tikai mazāk par 6% atzinuši, ka, tiekot pieķertiem, bizness būs jāslēdz. Salīdzinoši lielākā Latvijas uzņēmēju daļa tomēr uzskata, ka krāpšanās ar nodokļiem, ja pastāv tāda iespēja, nav attaisnojama, atzina A.Sauka.

Vairāk nekā 70% aptaujāto uzņēmēju ir neapmierināti ar nodokļu sistēmu Latvijā, tikai 20% ar to ir apmierināti. 43% un 40% no aptaujātajiem uzņēmējiem uzskata, ka mazajiem uzņēmumiem vajadzētu maksāt daudz mazākus vai mazākus nodokļus, bet aptuveni viena ceturtā daļa aptaujāto atzinušii, ka lielie uzņēmumi varētu maksāt nedaudz lielākus nodokļus.

Ar nodokļu naudas izlietošanu pilnībā neapmierināti ir gandrīz 60%, neapmierināti vairāk nekā 20%, savukārt apmierināti tikai nepilni 7% aptaujāto uzņēmēju.

Valdībai kopumā neuzticas aptuveni puse aptaujāto uzņēmēju, savukārt 30% atzinuši, ka valdībai vairāk uzticas nekā neuzticas, liecina pētījuma dati. Uzticamība tiesu sistēmai ir krietni augstāka – tai uzticas apmēram 55% uzņēmēju.

Neskatoties uz izteikto neapmierinātību ar valsts darbību, uz jautājumu, kā vērtē pašreizējo valdības darbību, salīdzinot ar valdības darbību 2007.gadā, gandrīz 40% uzņēmēju tomēr deva priekšroku pašreizējai valdībai, aptuveni 30% uzskata, ka starp abām valdībām īpašas atšķirības nav, savukārt tikai nedaudz mazāk nekā 20% par labāku uzskata tā dēvēto labo laiku valdību.

Autors: bizness.lv