Uzņēmēji atzinīgi vērtē VID piedāvājumu atvieglot nodokļu parādu nomaksu

Iespējams, jau nākamgad fiziskām un juridiskām personām Valsts ieņēmumu dienests (VID) dzēsīs uzkrātās nokavējuma un soda naudas, dodot iespēju noteiktā termiņā atmaksāt izveidojušos nodokļu parādus. Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) atzinīgi vērtē šo ieceri.

Kā žurnālistiem norādīja LTRK valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš, šī iecere ir apsveicama, jo uzņēmumiem, kuri nonākuši krīzē, būs iespēja saglabāt uzņēmuma dzīvotspēju nevis ļaut tam iet uz maksātnespēju. “Ja uzņēmuma vairs nav, cieš faktiski visi – tā darbiniekiem nav kur strādāt, uzņēmums nedod nodokļu ieņēmumus, līdz ar tas ir slikti arī valstiski. Savukārt, ja uzņēmums turpina darboties, ir darba vietas un nodokļu ieņēmumi,” pauda Endziņš.

Par šo ieceri 30. maijā tika spriests Finanšu ministrijā, Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes Budžeta un nodokļu politikas apakšpadomes sēdē. Jaunās programmas mērķis ir atvieglot nodokļu parāda nomaksu.

Šobrīd nodokļu parāda apmērs, kas būtu attiecināms uz minēto priekšlikumu, ir aptuveni 163 miljoni eiro. Vienkāršota nodokļu parāda nomaksa sekmēs godprātīgas uzņēmējdarbības attīstību, kā arī mazinās ēnu ekonomikas riskus.

Vidējais piedzenamā parāda apmērs ir 1570 eiro uz vienu šādu parādnieku. Privātpersonu vidū visbiežāk šādās situācijās nonāk nodokļa par kapitāla pieauguma nemaksātāji, jo, pārdodot īpašumu, cilvēks nereti aizmirst vai nav zinājis, ka šāds nodoklis ir jāmaksā. Tāpat grūtības piedzīvo salīdzinoši nelieli uzņēmumi, kuriem nav paveicies ar sadarbības partnera izvēli, jo tie savlaicīgi nesamaksā par sniegtajiem pakalpojumiem un precēm.

Atbalsts nokavējuma un soda naudas dzēšanai būs vienreiz veicama aktivitāte tiem nodokļu maksātājiem, kas līdz noteiktam brīdim, vienojoties ar VID, būs veikuši visa nodokļu pamatparāda samaksu.

Programmu plānots attiecināt uz iedzīvotāju ienākuma nodokli, uzņēmumu ienākuma nodokli, pievienotās vērtības nodokli un valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām. Programmā varēs piedalīties nodokļu maksātāji ar parādiem, kuru samaksas termiņš ir iestājies līdz 2017. gada 1. jūnijam.

Lai pieteiktos nodokļu parāda sloga atvieglošanai, nodokļu maksātājam VID būs jāiesniedz iesniegums par atbalsta izmantošanu. Pieteikšanās datums atbalsta pasākumam vēl tiks precizēts šā gada rudenī, kad Saeima izskatīs attiecīgo likumprojektu.

Līdzīgs atbalsts nodokļu maksātājiem tika piedāvāts jau 2012. gada nogalē, kas veicināja labprātīgu nodokļu parādu nomaksu pēckrīzes gados. Tas bija pasākums nokavējuma naudas un soda naudas 90% apmērā dzēšanai, ja persona līdz noteiktam brīdim samaksāja nodokļu pamatparādu un 10% no soda naudas.

Foto:Unplash/https://pixabay.com/en/users/Unsplash-242387//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/