Uz valsts galvojumu mājokļa iegādei var cerēt tikai 1000 ģimenes

Dažādās konferencēs banku pārstāvji ir neslēpti izteikušies, ka izmaiņas mājokļu kreditēšanā varētu atspēlēties kredītņēmējiem. Piemēram, attiecībā uz lielāku pirmo iemaksu, ko daudzi nevarēs samaksāt, u. tml.

Tagad Ekonomikas ministrija informē, ka rudenī sāks darboties mājokļa atbalsta programma ģimenēm ar bērniem, kas nozīmē pieejamākus aizdevumus, lai ģimene iegādātos vai uzbūvētu mājokli. Programmas ietvaros plānots izsniegt tikai apmēram 1000 galvojumu par summu 6,314 miljonu eiro. Latvijas Republika tādā veidā cer risināt demogrāfisko situāciju, jo – ja ģimenē būs vairāk bērnu, tad arī valsts galvotā summa procentuāli būs lielāka, raksta NRA.lv.

Tas gan nenozīmē, ka visām ģimenēm ar bērniem, kuras ne tikai gribētu, bet kurām arī būtu nepieciešams uzlabot dzīves apstākļus, kredīts tiks izsniegts. Valsts galvojums attieksies uz pirmās iemaksas daļu, bet tiks vērtēta ģimenes vai aizņēmēja maksātspēja. Tik un tā ģimenei būs jāspēj iekrāt nauda pirmajai iemaksai, jo valsts negalvos par visu summu.

Lai atvieglotu ģimenēm ar bērniem iespēju nodrošināt pirmo iemaksu kredītam mājokļa iegādei vai būvniecībai, apstiprināti Ministru kabineta 2014. gada 5. augusta noteikumi Nr. 443 Noteikumi par valsts palīdzību dzīvojamās telpas iegādei vai būvniecībai. Galvojuma apmērs būs atkarīgs no bērnu skaita ģimenē: 10% (maksimālais galvojuma apmērs – 10 000 eiro), ja ģimenē ir viens bērns; 15% (maksimālais galvojuma apmērs – līdz 15 000 eiro), ja ģimenē ir divi bērni; 20% (maksimālais galvojuma apmērs – līdz 20 000 eiro), ja ģimenes apgādībā vai tajā dzīvo trīs un vairāk nepilngadīgu bērnu. Aizdevuma maksimālā summa būtu 100 000 eiro.

Ja pirmā iemaksa būs mazāka, lielāki būs ikmēneša maksājumi. Galvojums tiks izsniegts uz laiku līdz desmit gadiem, un pašlaik tiek lēsts, ka tikmēr liela daļa kredīta jau būs atmaksāta.

Šā vai tā, aizņēmējiem noteikumus diktēs bankas, nevis valsts akciju sabiedrība Latvijas Attīstības finanšu institūcija «Altum», kas izsniegs un administrēs galvojumu komercbankai, kas izsniegusi aizdevumu personai, ar kuru kopā dzīvo un kuras apgādībā ir vismaz viens nepilngadīgs bērns. Programma sāks darboties pēc Altum un komercbanku savstarpējo līgumu noslēgšanas. Šobrīd tiek gatavoti noslēgšanai līgumi ar vairākām lielajām Latvijas bankām atbalsta programmas ieviešanai tajās. Bankas sākušas savus klientus informēt par iespējām pieteikties mājokļa atbalsta programmai.

Antra Gabre