Ungārija pieprasa ES segt pusi no robežas celšanas izmaksām

Ņemot vērā, ka Itālijas, Grieķijas un Bulgārijas gadījumā tika segtas izmaksas par žoga uzcelšanu nelegālo imigrantu plūsmas ierobežošanai, arī Ungārija negrib būt izņēmums un pieprasa Eiropas Savienībai (ES) segt pusi no 800 miljoniem eiro, ko Budapešta iztērējusi aizsargājot bloka dienvidu robežu.

Premjerministrs Viktors Orbāns nosūtījis vēstuli Eiropas Komisijas (EK) prezidentam Žanam Klodam Junkeram, kur pieprasījis segt “ārkārtas izmaksas”.

Reaģējot uz nekontrolēto nelegālo imigrantu plūsmu, kas 2015.gada vasarā sāka gāzties pār robežu ar Serbiju, Ungārija uz robežas uzcēla dzeloņstiepļu žogu, kura patrulēšanā tika iesaistīta arī armija, tāpat tika uzcelts žogs arī uz robežas ar Horvātiju, bet uz robežas ar Serbiju – otra žoga līnija. Tika arī izveidota 3000 vīru liela īpaša robežpolicijas vienība.

Kā norāda premjerministra valdības kancelejas vadītājs Jānošs Lāzārs, uzceltais žogs pasargājis ne tikai Ungāriju, bet arī visu ES, tomēr līdz šim tā izmaksas segusi Budapešta viena pati.

2015.gadā Ungāriju tranzītā šķērsoja vairāk nekā 400 000 nelegālo imigrantu, cenšoties nokļūt bagātākajās Rietumeiropas valstīs, īpaši Vācijā.

Šogad Ungārija atsāka visu nelegālo imigrantu aizturēšanu, ievietojot tos starp žogiem iekārtotajās patvēruma meklētāju nometnēs, kur tiem jāuzturas, kamēr tiek izskatīti viņu patvēruma pieprasījumi. Pirms lēmuma pieņemšanas viņu lietā imigranti nometnes var atstāt vienīgi Serbijas virzienā. Tomēr šāda politika neapmierina EK.

„Nelegālie imigranti ir “terorisma Trojas zirgs”,” pauž Orbāns.

Kā ziņots iepriekš, Budapešta atteikusies uzņemt patvēruma meklētājus EK uzspiesto vienreizējo kvotu ietvaros, ko tā kopīgi ar Slovākiju apstrīdējusi arī ES Tiesā, kuras spriedums gaidāms tuvākajā laikā.

Foto: StockSnap/https://pixabay.com/en/users/StockSnap-894430/https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/