Tusks: “Brexit” īstenošana nozīmē sīvu sacensību pret laiku

T.s “Brexit” īstenošana nākamā gada rudenī nozīmē sīvu sacensību pret laiku, izteicies Eiropas padomes priekšsēdētājs Donalds Tusks.

Atklātā vēstulē Eiropas Savienības (ES) vadītājiem Tusks norāda, ka rudenī gaidāmais darījums būs cīņa pret laiku.

“ES un Apvienotās Karalistes sarunu dalībnieki ir sagatavojuši kopīgu ziņojumu par līdz šim panāktajām vienošanām, un es domāju, ka lielākajā daļā jautājumi noslēgušies ar mums apmierinošu rezultātu. Šī iemesla dēļ un pamatojoties uz mūsu galvenā sarunu vedēja ieteikumu, es esmu iesniedzis vadlīnijas, kas ļaus mums pāriet uz otro posmu,” pausts paziņojumā.

Tusks uzsver, ka tālākās diskusijas būs saistītas ar nākotnes ES un Lielbritānijas attiecībām.

“Sarunu pirmā posma noslēgums ir mērens progress, jo mums ir tikai desmit mēneši, lai noteiktu pārejas periodu un mūsu turpmākās attiecības ar Apvienoto Karalisti. Tā būs sīva sacensība pret laiku, kur mūsu vienotība būs panākumu atslēga,” pauda Eiropadomes vadītājs.

Kā zināms, Lielbritānija un Eiropas Savienība piektdien vienojusies par tā dēvētā “Brexit” nosacījumiem, paziņojusi Eiropas Komisija (EK).

EK pēc tikšanās paziņojusi, ka panākts pietiekams progress, lai uzsāktu otro sarunu fāzi. Vienošanās noslēgta jautājumos, kas skar “šķiršanās rēķinu”, ES pilsoņu tiesības un Ziemeļīrijas robežu.

Savukārt Terēze Meja žurnālistiem ziņo, ka beidzot ir panākts darījuma izrāviens un sarunas var virzīties par jauniem jautājumiem, tai skaitā par turpmāko tirdzniecību ar ES.

Pēc viņas sacītā, sarunas vairs neatgriezīsies pie Ziemeļīrijas jautājuma. Panāktā vienošanas paredz, ka arī turpmāk cilvēki, preces un pakalpojumi varēs brīvi šķērsot Īrijas robežu. Tāpat viņa atklāja, ka “šķiršanās rēķins” būšot godīgs pret Lielbritānijas nodokļu maksātājiem.

Junkers paziņoja, ka darījums nodrošina “lētu” “Brexit” procesu ES pilsoņiem, it īpaši tas attiecoties uz Apvienotās Karalistes pilsoņiem, kas dzīvo kādā no ES 27 dalībvalstīm.

Foto:Number10/https://www.flickr.com/photos/number10gov//https://creativecommons