Turpinot cīņu pret alimentu nemaksātājiem, apsver jaunus ierobežojumus

Vecākiem – parādniekiem -, kuri nenodrošina saviem bērniem minimālo uzturlīdzekļu apjomu, varēs liegt izmantot transportlīdzekļu un kuģošanas līdzekļu vadīšanas tiesības. Tāpat tiek apsvērti jauni ierobežojumi, šorīt LNT pastāstīja Uzturlīdzekļu garantiju fonda (UGF) direktors Edgars Līcītis.

Pēdējos gados valsts pieteikusi arvien niknāku cīņu pret alimentu nemaksātājiem. Līdz ar šo gadu spēkā stāsies norma, kas paredz, ka uzturlīdzekļu nemaksātājam varēs piemērot visu vai tikai konkrētas kategorijas transportlīdzekļu un kuģošanas līdzekļu vadīšanas tiesību aizliegumu. Liegumu varēs piemērot gadījumos, kad bērnam uzturlīdzekļi tiek izmaksāti no Uzturlīdzekļu garantiju fonda un parādnieks nav noslēdzis vienošanos par kārtību, kādā viņš veic uzturlīdzekļu un likumisko procentu maksājumus. Tāpat tiesību liegumu varēs piemērot, ja parādnieks nebūs veicis maksājumus trīs secīgus mēnešus.

Izņēmums būs personas ar invaliditāti vai personas, kuras pārejošas darbnespējas dēļ nestrādā ilgāk kā sešus mēnešus gadījumos, kad darbnespēja ir nepārtraukta, vai vienu gadu triju gadu periodā gadījumos, kad darbnespēja atkārtojas ar pārtraukumiem.

Tāpat tiesību izmantošanas liegumu nepiemēros gadījumos, kad tas varētu radīt būtisku kaitējumu parādnieka, no viņa atkarīgo personu vai cita viņa aprūpē esošu bērnu interesēm. Tas attiecas uz gadījumiem, kad vadīšanas tiesības parādniekam nepieciešamas profesionālo pienākumu veikšanai vai parādnieka aprūpē ir bērns ar invaliditāti un nav iespējams izmantot citus transporta veidus.

Izmaiņas stāsies spēkā jau aprīlī, bet tiek domāts par vēl citiem ierobežojumiem.

Kā atklāja Līcītis, lielo parādu dēļ valsts meklē jaunus veidus, kā piespiest maksāt uzturlīdzekļus, piemēram, ļaunprātīgiem nemaksātājiem tiks ieviests liegums vadīt automašīnu. Tas varētu skart 8000 cilvēku.

Jaunā likuma norma gan netiks ieviesta uzreiz un nebūs tā, ka automātiski visiem alimentu parādniekiem atņems tiesības. Tā vietā, kad UGF veiks uzturlīdzekļu izmaksas, fonds prasīs šiem cilvēkam, kāpēc viņi nemaksā uzturlīdzekļus, tiks noskaidrota situācija un atkarībā no tās pieņemts lēmums.

Tāpat tiks ieviests regulējums, lai nāktu pretim nemaksātājiem labprātīgai parādu segšanai “savu iespēju robežās”, kas varēs būt arī summas, kas būtu mazākas par pašlaik noteikto minimālo maksājamo uzturlīdzekļu apmēru.

Līcītis atgādināja, ka saskaņā ar Uzturlīdzekļu garantiju fonda sniegto statistiku 2016.gadā uzturlīdzekļu piedziņas lietās atgūti 4,29 miljoni eiro, kas ir vairāk nekā 2015.gadā, kad tie bija 3,51 miljons eiro.

Foto:Unplash/https://pixabay.com/en/users/Unsplash-242387//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0