Tirgotāju asociācija aicina valdību atcelt preču tirdzniecības ierobežojumus darba dienās

Latvijas Tirgotāju asociācija atkārtoti aicina valdību atcelt preču tirdzniecības ierobežojumus darba dienās, kā arī sākt atklātu diskusiju par ierobežojumiem.

Asociācijas prezidents Henriks Danusēvičs aicinājis valdības un Krīzes vadības padomi atkārtoti atcelt preču sortimenta ierobežojumus darba dienās un sākt solīto atklāto diskusiju par ierobežojumiem ekspertu lokā. “Tirdzniecība ir droša vieta,” pauda asociācijas prezidents.

Viņš jau iepriekš paudis, ka nozare turpina darboties sarežģīta regulējuma apstākļos. Vienlaikus pieaug pircēju neapmierinātība ar sortimenta ierobežojumiem un valdības sadārdzināto aizliegto preču iegādes procedūru: “Turpinoties ierobežojumiem preču tirdzniecības sortimentā un pagarinoties ēdināšanas un skaistumkopšanas pakalpojumu aizliegumam, krītas uzņēmēju ilgstspējas iespējas . Sākot ar oktobri samazinās mazumtirgotāju skaits, katru mēnesi kritumam dubultojoties pret iepriekšējo. Savukārt, ēdinātāju skaita kritums četrkāršojas ik mēnesi. Pakalpojumu, tai skaitā skaistumkopšanas, uzņēmumu skaits samazinās vienmērīgi, kas iespējams skaidrojams ar vienkāršāku iespēju sniegt pakalpojumus privāti.”

“Šobrīd nozare redz būtiskas izmaiņas COVID apkarošanā Latvijā. Pirmkārt, izveidots štābs vakcinācijai un piedāvājam nozares atbalstu vakcinācijas popularizēšanā , vienlaikus aicinot ieplānot pēc iespējas ātrāk iespējas vakcinēt pārdevējus, kuri ikdienā tiekas ar lielu apmeklētāju skaitu. Otrkārt, būtiski samazinājies saslimušo skaits. Tāpēc aicinām valdību pēc iespējas ātrāk pieņemt lēmumu par preču sortimenta ierobežojumu atcelšanu darba dienās,” paudusi asociācija.

Tiek atgādināts, ka Latvijā ir ieviesti ierobežojumi tirdzniecībā pretēji citām ES dalībvalstīm, kur saslimstība ir līdzīga mums (Igaunija) vai divreiz augstāka (Francija, Polija, Zviedrija).

“Demokrātijas ierobežošanas apstākļos aicinām atjaunot dialogu ar sociāliem partneriem un nozares ekspertu viedokļu uzklausīšanu. Jāaptur tendence uz arvien lielāku administratīvi-birokrātiskā regulējuma ieviešanu un brīvprātības ierobežošanu. Tā piemēram, jāatceļ prasība aizletes tirdzniecībā ieviest obligātu groziņu lietošanu pircējiem. Nav pieļaujama tehnisko prasību noteikšana pircēju skaita fiksēšanai, pie kam jāsaprot, ka šādu dārgu ierīču (virs 1000 eiro uz katru ieeju/izeju) uzstādīšana ir īstermiņa pasākums un lieka investīcija. Līdzīgi kategoriski iebilstam pret pircēju kustības (atļautā skaita un distancēšanās noteikumu ietvarā) regulēsanas un videofiksācijas prasību tirdzniecības objekta iekšienē,” paudusi asociācija.

Asociācijas prezidents arī informēja, ka par noteiktajiem ierobežojumiem plānots vērsties Satversmes tiesā.

Jau vēstīts, ka otrdien notiks valdības un Krīzes vadības padomes kopsēde, kurā plānots skatīt Labklājības ministrijas, Veselības ministrijas, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) un Latvijas Pašvaldību savienības izstrādāto rīcības plānu Covid-19 izplatības ierobežošanai ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās.