Tiek apsvērta Lietuvas pieredze lielo veikalu liegšanā nevakcinētajiem

Latvija nopietni izvērtē Lietuvas pieredzi Covid-19 izplatības ierobežojošo pasākumu ieviešanā, intervijā “Diena” atzina Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis, vienlaikus norādot, ka tik radikāli priekšlikumi kā Itālijā, kur visiem strādājošajiem jābūt “zaļajam sertifikātam”, neesot apspriešanas stadijā.

Pēc viņa teiktā, šobrīd tiek apspriesti vairāki jautājumi, sākot ar vakcinācijas veicināšanu un pienākumu vakcinēties, beidzot ar drošības pasākumiem. Šogad gan pieejama atšķiršoties no pērnā gada, kad tika ieviesta mājsēde un vairāki pakalpojumi slēgti.

“Mēs otrdien valdībai uz galda uzliksim ātru un izlēmīgu rīcību, nerunājot par to, ka aizslēdzam visu un ieslogām visus mājsēdē, bet būs pietiekami izšķirīga rīcība, kas spēj vīrusu piebremzēt,” pauda Citskovskis.

“Esam gatavi šonedēļ pieņemt konceptuālu lēmumu par drošības pasākumiem – tie ir jāievieš iespējami drīz saprātīgā periodā. Savukārt nedēļas laikā detaļas tiks precīzi formulētas normatīvajos aktos, lai sabiedrība un uzņēmēji var sagatavoties,” turpināja Citskovskis.

Vaicāts, vai valdības lēmumu virziens būs ieviest ierobežojumus nevakcinētajiem, Citskovskis atteicis, ka nevēlas pretnostatīt vakcinētos nevakcinētajiem. “Jā, tur, kur piedalās nevakcinētas personas, riski saslimt un nonākt slimnīcā ir lielāki. Mūsu galvenā problēma šobrīd ir hospitalizācija, tādēļ mērķis ir mazināt stacionēto personu skaitu un novērst situāciju, ka oktobra sākumā būs jāizsludina ārkārtējā situācija veselības aprūpē un jāsāk ierobežot plānveida aprūpi, ja nespējam neko mainīt šajā pieauguma tempā,” atzina Valsts kancelejas vadītājs.

“Ideālais modelis būtu, ja to varētu panākt ar vienkāršu aicinājumu un rekomendācijām, nevienu neierobežojot. Ja ar šādiem aicinājumiem un rekomendācijām nespējam mazināt kontaktus un saslimšanas riskus, ir jāiet tajā virzienā, ka valdība ievieš jaunus pasākumus, padarot drošākas nedrošās aktivitātes. Pirmkārt, prasām vairāk testēties – pārliecināties, ka pirms pakalpojuma vai aktivitātes kā minimums šī persona ir testēta, vakcinēta. Tāpat lielāka uzmanība jāpievērš esošo pasākumu ievērošanai,” teica Citskovskis.

Viņš atzina, ka tiekot apsvērta Lietuvas pieredze lielo veikalu liegšanā nevakcinētajiem: “Mēs vērtējam Lietuvas pieredzi, skatāmies līdzīgā virzienā, bet mācoties no lietām, kas Lietuvā ir un kas nav izdevušās. Piedāvāsim savu skatījumu, ko no tā var izmantot arī Latvijas gadījumā.”

Foto: Valsts kanceleja