Lembergs: Drošību garantē lielvalstu intereses, neatkarīgi no tā, vai apdraudētā valsts ir NATO

Pēc būtības jau dalība NATO faktiski negarantē drošību – to garantē intereses, intervijā ventasbalss.lv sacīja partijas “Latvijai un Ventspilij” valdes priekšsēdētājs Aivars Lembergs.

“Daudzus gadus, gan pirms, gan pēc iestāšanās NATO, tika bazūnēts, ka, lūk, NATO līguma 5. pants garantē drošību utt. Tagad jūs dzirdat – pat Eiropas Savienības ārlietu komisārs Borels saka, ka tas amerikāņu lietussargs var arī nebūt atvērts,” sacīja Lembergs.

Viņš norādīja: “Pēc būtības jau dalība NATO faktiski negarantē drošību. Es izlasīju to pantu, tas vēl neko negarantē, bet ziniet, kas garantē? Garantē intereses. Ja jaudīgām valstīm ir intereses, tad tās šīs intereses realizēs, tai skaitā kādas valsts aizsardzības intereses, neatkarīgi no tā, vai tā valsts ir NATO vai kādā citā blokā, vai nav.”

Par piemēru viņš minēja laiku, kad Irāka okupēja Kuveitu, kas nebija NATO vai Eiropas Savienībā: “Ko izdarīja Rietumi? Uztaisīja koalīciju, pie tam ne tikai Kuveitu atbrīvoja, bet sakāva Irāku. Kāpēc? Tāpēc, ka bija intereses. Ne jau tāpēc, ka Kuveita bija superdemokrātiska valsts ar Rietumu vēlēšanu sistēmu, daudzpartiju sistēmu. Nekā tamlīdzīga. Bet bija intereses, un tāpēc arī Kuveita tika atbrīvota un šobrīd ir nosacīti brīva.”

“Otrs piemērs – Izraēla. Vai tā ir Eiropas Savienībā? Nav. Vai ir NATO? Nav. Bet tas karš jau nav tikai starp Hamas un Izraēlu pēc savas ideoloģiskās būtības. Viņi saprot, ka var būt uzbrukums. Un, lai arī cik spēcīga un jaudīga Izraēlai ir sava pretgaisa un pretraķešu aizsardzība, tā tomēr var nenostrādāt pie ļoti liela skaita raķešu, ko Hamas arī pierādīja. Tad, redziet, ASV, Lielbritānija, Francija un vēl ceturtā valsts, ko tagad piemirsu, salika kuģus, un tie kuģi iedarbināja savu pretgaisa aizsardzības sistēmu un ļoti būtiski palīdzēja Izraēlai. Atkārtoju – vai Izraēla ir NATO? Nav. Bet, ja ir intereses, tad to valsti aizstāvēs neatkarīgi no tā, vai tā ir kādā blokā vai nav,” sacīja politiķis.

“Tagad ir jautājums: vai te, Baltijas jūrā, stāv tie kuģi, kas aizsargās Latviju? ASV, Lielbritānijas, Francijas kuģi pret raķešu uzbrukumu Latvijai? Rīgas jūras līcī viņi var stāvēt. Vai viņi tur ir? Nav! Tās jau nav jāizvieto visas uz sauszemes, tām darbības rādiuss ir 1000 kilometru, un ir pat tādas, kam ir lielāks darbības rādiuss. Kas tad Latvija ir? No Ventspils līdz robežai ir kādi 450 kilometri, tas nekas nav! Bet kāpēc nav pretgaisa aizsardzības sistēma izvietota uz kuģiem pie Latvijas krastiem? Pie Izraēlas ir, bet pie Latvijas nav! Jūs varat teikt: jā, bet Irānas draudi Izraēlai ir lielāki nekā Krievijas draudi Latvijai. Pieņemsim, man gan labāk patiktu, ka stāvētu attiecīgie kuģi, un tad nu ir pretgaisa un pretraķešu aizsardzības sistēma, pati jaudīgākā. Tas būtu ļoti liels atspaids. Tā ka – tad, kad te būs kuģi – ASV, Francijas, Lielbritānijas – reāli Latvijas aizsardzībai, tad es teikšu: jā, NATO ir gatava mūs aizsargāt. Bet, kamēr man saka – lasiet pantu…,” komentēja Lembergs.

Foto: F64