Tavars: Novadu reforma nav profesionāli izanalizēta

Administratīvi reģionālās reformas karte ir absolūti neloģiska, intervijā laikrakstam “Neatkarīgā” atzina Latvijas Zaļās partijas priekšsēdētājs Edgars Tavars.

“Tautā ne velti ir sakāmvārds, ka septiņas reizes jānomēra un tad var griezt. Šeit mēs redzam, ka vispirms Latvijas karte ir sagriezta un pēc tam tiek mērīts, un kas no tā sanācis. Pirms ķeras klāt pie tik nopietnas lietas kā reforma, vajadzētu rūpīgi izanalizēt, vai cilvēkiem no šīs reformas būs kas labāks,” uzskata politiķis.

Pēc viņa sacītā, ir godīgi jāpasaka, kas paliks labāk un kas paliks sliktāk. Un, ja rezultāts kopumā visai sabiedrībai būtu redzami labāks, tad ministram nebūtu jābaidās no iedzīvotāju aptaujām. “Tad cilvēki ar prieku balsotu par šādu reformu. Kā arī par vairākiem simtiem tūkstošu valsts eiro nebūtu jāpērk mediji, lai savu reformu slavētu, bet tos, kuri uzdod jautājumus – pazemotu. Reforma nav profesionāli izanalizēta. Ir paņemta tā pati bijusī PSRS laiku karte, un šis tas piezīmēts un pārzīmēts. Likvidēti vēlētie pagasti, bet atstāts Stučkas rajons. Un viss. Absolūti neloģiska karte. Tā nav tendēta uz to, lai cilvēkiem dzīve kļūtu labāka; tā ir tendēta uz to, lai vietvaras reģionos tiktu no cilvēkiem attālinātas vēl vairāk,” uzskata Tavars.

Viņa iesktā, bija jāveido divu līmeņu pašvaldības. “Daļa novadu un valsts funkciju jānodod otrajam līmenim, lai neattālinātu pašvaldības no cilvēkiem. Bet AP ir pilsētas partija, kas nevēlas zināt, kāda ir dzīve reģionos – Pūci tas neinteresē. Uz Pūci pat nav ko dusmoties – tāds viņš ir, un tāda ir viņa partija, bet dzīve reģionos ilgtermiņā kļūs vēl sliktāka. Tas mums ar laiku būs jālabo,” norādīja Zaļās partijas priekšsēdētājs.

Kā zināms, šonedēļ Ministru kabinets apstiprināja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) sagatavoto informatīvo ziņojumu “Par sabiedriskai apspriešanai izvirzāmo administratīvi teritoriālā iedalījuma modeli”, dodot mandātu oficiālajām konsultācijām ar pašvaldībām un sabiedrības informēšanai.

Pirmās sarunas ar pašvaldību deputātiem notiks 27. maijā Preiļos, 5. jūnijā Cēsīs un Valmierā, 6. jūnijā Smiltenē, 7. jūnijā Siguldā.

Saskaņā ar jauno administratīvi teritoriālo reformu, līdz 2021. gadam Latvijā pašvaldību skaitu plānots samazināt līdz aptuveni 35 pašvaldībām, un pašvaldības plānots veidot ap reģionālās nozīmes attīstības centriem.

Foto: F64