Swedbank šogad prognozē 4,8% IKP izaugsmi

Pērn ekonomikas kopējā izaugsme bijusi 4%, taču šogad tā tiek prognozēta lielāka, «Swedbank» prognozē 4,8% izaugsmi 2014.gadā, norāda «Swedbank» vecākā ekonomiste Lija Strašuna.

2013.gada pēdējā ceturksnī ekonomikas izaugsme bija vājāka, nekā gaidīts, vien 3.5% gada laikā. Arī ceturkšņa kāpums bija lēnāks nekā iepriekšējā ceturksnī, 0.7% pret 1.2%. Tas nozīmē, ka 2013.gadā kopumā ekonomika ir augusi par 4%.

Mājsaimniecību patēriņa izaugsme pērn 4.ceturksnī joprojām bija laba, uz ko norāda gan mazumtirdzniecības dati, gan patērētāju noskaņojums, gan nodokļu ieņēmumi. Arī eksporta jomā bija salīdzinoši labi – preču eksporta gada izaugsme decembrī jau atkal bija mazliet virs nulles, lai arī ceturksnī kopumā tas joprojām bija par 3% zemāks nekā pirms gada. Imports saglabājās vājš, tāpēc tas nevilka izaugsmi uz leju. Tādējādi, visticamāk, atbilde uz lēnāku 4.ceturkšņa izaugsmi ir meklējama investīcijās, raksta Apollo.lv.

Strašuna vēlas uzsvērt, ka, lai arī šie rezultāti nav diez ko iepriecinoši, tie noteikti nav iemesls panikai. Izaugsmei noteikti jākļūst spējākai. «Swedbank» 2014.gadā prognozē 4.8% izaugsmi. Straujāka izaugsme Eiropā veicinās atkopšanos gan Latvijas eksportā, gan arī investīcijās. Uz to norāda arī pēdējo mēnešu dati par apstrādes rūpniecības izlaidi (+3.3% pērn decembrī pēc kalendāri izlīdzinātajiem datiem) un preču eksportu (+12% pērn decembrī, izņemot graudus, dzelzs un tēraudu), nodokļu ieņēmumiem (+5% šī gada janvārī), kā arī patērētāju un uzņēmēju noskaņojuma uzlabošanās.