SEB Investment Outlook: daudzsološs ieguldītāju gada sākums, tomēr pārsteigumi ir iespējami

SEB Investment Outlook: daudzsološs ieguldītāju gada sākums, tomēr pārsteigumi ir iespējami

Kopš 2011. gada nogales un 2012. gada sākuma ieguldītāji uzdrošinās atgriezties finanšu tirgos. Kapitāla tirgos ir vērojams zināms miers, un ir palielinājusies rosība. Vairums prognožu paredz visai būtisku pieaugumu. Ir mazinājies satraukums par pasaules ekonomikas lejupslīdi, un centrālās bankas rīcība ir vājinājusi spriedzi finanšu sistēmā, tomēr bažas par Eiropas parādu krīzi saglabājas.

Vienkārši sakot, lai tirgi darbotos, ir vajadzīgas trīs lietas: likviditāte, ekonomiskie nosacījumi un pamatoti vērtējumi. Pēdējo mēnešu laikā visi šie faktori ir bijuši labvēlīgi, raisot noteiktu optimismu un vēršot vēlmi riskēt pareizajā virzienā. SEB grupas Private Banking pasaules ieguldījumu stratēģijas vadītājs Hanss Pētersons (Hans Peterson) uzskata, ka šogad gaidāma stabilizēšanās, tomēr brīdina – vairākām Eiropas valstīm jānotur līdzsvars problemātiskā situācijā.

„Šī ziema ir atnesusi daudzus negaidīti pozitīvus makroekonomiskus signālus, tāpēc ir labs potenciāls tam, lai 2012. gadā ekonomika pakāpeniski nostiprinātos, taču pastāv sarežģīti jautājumi, ar kuriem patlaban cīnās daudzas valstis. Piemēram, cik stingrai ir jābūt fiskālajai politikai valstīs ar budžeta deficītu, no vienas puses, ņemot vērā ļoti vājās ekonomikas un plašos sociālos nemierus, un, no otras puses, ievērojot aizdevēju izvirzītās prasības,” turpina H. Pētersons.

Neraugoties uz visu, 2012. gadam ir potenciāls kļūt par labu gadu ieguldītājiem, un, pēc H. Pētersona domām, gaidāms, ka gada otrā puse būs labāka par pirmo.

„Riska aktīvi darbojas atšķirīgi atkarībā no ekonomikas attīstības gaitas. Ja notikumi risinās pozitīvi, akcijas parasti nodrošina lielāku ienesīgumu, turklāt īpašas priekšrocības ir cikliskajiem uzņēmumiem un, iespējams, bankām. Pozitīva notikumu gaita ir labvēlīga arī precēm – īpaši ražošanas metāliem, piemēram, varam, – ar precēm saistītām valūtām, kā arī augsta ienesīguma un citām uzņēmumu obligācijām. Savukārt, attīstoties nelabvēlīgai notikumu gaitai, mums nevajadzētu būt īpaši lieliem ieguldījumiem akcijās vai augsta ienesīguma obligācijās.”

„Pašlaik ekonomiskā situācija 2012. gadā OECD valstīs šķiet līdzsvarota, taču ir vairāki faktori, kas šo situāciju var krasi mainīt: iekšēju spēku radīti ekonomiski pārsteigumi, Eiropas valstu parādu krīzes turpmāka attīstība, inflācijas vai deflācijas draudu atgriešanās, monetārās un fiskālās politikas vadība un ģeopolitiski notikumi. Patlaban vairums prognozētāju acīmredzot lielāko potenciālu ar izaugsmi saistītiem pārsteigumiem saskata ASV ekonomikā un lielāko potenciālu ar lejupslīdi saistītiem pārsteigumiem – Eiropas valstu parādu krīzē,” saka SEB grupas Private Banking pārvaldes ieguldījumu stratēģijas vecākais ekonomists Larss Gunnars Aspmans (Lars Gunnar Aspman).