Samazināto PVN plāno noteikt arī citiem produktiem

Pretēji bažām par nodokļu ieņēmumu kritumu, Latvijai raksturīgiem augļiem un dārzeņiem samazinot pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmi, šī nodokļa ieņēmumi pārspējuši visas cerības. Kā intervijā laikrakstam “Diena” atzina zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS), samazinātais PVN var būt arī citiem produktiem.

Viņš atzina, ka par samazināto PVN savulaik bijušas ļoti daudzas diskusijas un tas bijis vairāku gadu darbs līdz tika panāks lēmums samazināt PVN augļiem un dārzeņiem, jo pirms tam Finanšu ministrija pret to iebilda.

“Viņi bija sarēķinājuši, ka valsts budžetā iekasēto nodokļu apjoms tādējādi kritīsies par 40 miljoniem eiro, kam mēs nepiekritām, jo gan ZM, gan LLU ekspertu aprēķina rādīja, ka iespējamais kritums nepārstniegs piecus miljonus eiro [..] kopīgi izveidotā ZM un FM ekspertu darba grupa konstatēja, ka teorētiski iespējamā ietekme varētu būt 405 miljoni eiro kritums,” sacīja ministrs.

Runājot par ieguvumu, ministrs norādīja, ka Valsts ieņēmumu dienesta (VID) rāda, ka no šā gada sākuma līdz 1. augustam PVN ieņēmumi no ar 5% likmi apliekamajiem darījumiem valsts budžetā ir par 12,55 miljoniem eiro jeb 11,1% vairāk nekā šajā periodā 2017. gadā. “Un tas ir pretēji FM prognozētajiem zaudējumiem,” piebilda Dūklavs.

Pēc viņa rīcībā esošajiem datiem, kopējais apgrozījums ir palielinājies par 13,5%, savukārt vidējais atalgojums ir pieaudzis par 8,9%.

“Nākamais solis ir 2020. gadā, kad būs mūsu priekšlikums samazināto PVN noteikt arī citiem pirmās nepieciešamības produktiem – pienam, maizei, iespējams, daļai gaļas produktu,” atzina Dūklavs, vienlaikus piebilstam, ka par to varētu lemt arī daudz ātrāk, ņemot vērā, ka PVN samazinājums augļiem un dārzeņiem pildījis budžetu ar uzviju.

Kā zināms, kopš šī gada 1.janvāra stājās spēkā grozījumi likumā par pievienotās vērtības nodokli, kas paredz ieviest samazināto PVN likmi 5% apmērā Latvijai raksturīgiem svaigiem augļiem, ogām un dārzeņiem.

Samazinātā PVN likme no šī gada 1. janvāra attiecas uz pašmāju audzētiem, kā arī importētiem Latvijai raksturīgiem svaigiem augļiem, ogām, dārzeņiem un kartupeļiem, tostarp mazgātiem, mizotiem, lobītiem, grieztiem un fasētiem produktiem, bet to nepiemēros, ja šie produkti būs termiski vai kā citādi apstrādāti, piemēram, saldēt, sālīti vai kaltēti.

PVN samazināto 5% likmi Latvijai raksturīgiem svaigiem augļiem, ogām un dārzeņiem plānots ieviest uz laiku no 2018. gada 1. janvāra līdz 2020. gada 31. decembrim.

Foto: Pixabay