Sāk kriminālprocesu par nerealizēto projektu “skolas.lv”, izšķērdēti 2,98 miljoni eiro

Prokuratūra uzsākusi kriminālprocesu saistībā ar Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) nerealizēto portāla “skolas.lv” projektu, informēja Ģenerālprokuratūrā.

Ģenerālprokuratūras Personu un valsts tiesību aizsardzības departamentā izskatīts Latvijas Republikas Izglītības un zinātnes ministrijas iesniegums.

Pārbaudes gaitā konstatēts, ka 2014.gada 10.novembrī ministrija pieņēma lēmumu par Projekta rezultātu turpmākas uzturēšanas atzīšanu par nelietderīgu. Konstatējot normatīvajos aktos paredzētos priekšnoteikumus, Centrālā finanšu un līgumu aģentūra atzina, ka Projekta mērķis nav sasniegts, un pieņēma lēmumu piemērot finanšu korekciju 100% apmērā no Projekta attiecināmajām izmaksām, atzīstot par neatbilstošiem veiktajiem izdevumiem izmaksas 3,52 miljonu eiro apmērā.

Pieņemot lēmumu par Projekta realizācijas pārtraukšanu (Projekta rezultātu turpmākas uzturēšanas atzīšanu par nelietderīgu), par izšķērdētiem atzīstami 2,976 miljoni eiro, kas liecina, ka ministrijas amatpersonu darbības (bezdarbība) radījušas būtisku kaitējumu valsts varai un pārvaldības kārtībai, kā arī ar likumu aizsargātām personas interesēm, tai skaitā, ietekmējot Latvijas Republikas Satversmes 112.pantā nostiprinātās tiesības uz izglītību un valsts nodrošināto iespēju bez maksas iegūt pamatizglītību un vidējo izglītību, kas Projekta īstenošanas gadījumā būtu ievērojami atvieglota.

Ģenerālprokuratūras Personu un valsts tiesību aizsardzības departamentā pieņemts lēmums uzsākt kriminālprocesu pēc piederības pie noziedzīgu nodarījumu grupas objekta, kas paredzētas Krimināllikuma XXIV nodaļā „Noziedzīgi nodarījumi valsts institūciju dienestā”.

Kriminālprocess izmeklēšanai nosūtīts Valsts policijai.

Jau vēstīts, ka neveiksmīgajā Skolas.lv projektā vairāk kā 800 000 eiro (816 740) nopelnījis uzņēmums Microsoft Latvija, gandrīz pusmiljonu eiro (473 371) Lattelecom un 116 000 eiro (116 442) auditorfirma ERNST AND YOUNG. Tomēr visvairāk – 2 miljoni eiro tikuši Datorzinību centra un E – Synergy apvienībai. Lai skolas.lv portālu uzturētu, ik gadu vajadzētu vēl pusmiljonu eiro, kā rezultātā ministrija nolēma tam vairs naudu netērēt.