Rīgas transportu cenu pieauguma pamatojums – apšaubāms

Pēdējās nedēļas laikā lielu sašutumu ir izraisījis Rīgas domes paziņojums par kraso sabiedriskā transporta biļešu cenu celšanu, sabiedrībai par to aktīvi diskutējot un nosodot.

Cilvēki pēc jaunās vēsts steidzās vainot Rīgas mēru Nilu Ušakovu, apgalvojot, ka viņš vairāk vēlas naudu gūt sev, taču veikt uzlabojumus negrasās. Ušakovs gan savu vainu noliedza, un atbildību novēla uz valdības pleciem, norādot, ka neviens no Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas vadītājiem nav izrādījis atbalstu dotēt “Rīgas satiksmi”. Savukārt Finanšu ministrs Jānis Reirs pārmet Rīgas domes ambīcijas un naudas izšķēršanu.

Īsāk sakot- neviens savu vainu neatzīst un cenšas pierādīt, ka ir “mazāk vainīgs” par citu. Taču kā ir patiesībā? Kamēr valdošās galvas savā starpā konfliktē, cilvēki skaidrību negūst un cenšas atrast līdzekļus, lai no februāra arī turpmāk varētu atļauties pārvietoties ar sabiedrisko transportu.

Šajā jautājumā savu viedokli LNT raidījumam “900 sekundes” izteica neatkarīgas iestādes, valsts kontroles vadītāja Elita Krūmiņa, apgalvojot, ka no Rīgas domes puses nav sniegta nekāda pārliecība, lai skaidri zinātu, kāda ir viena brauciena pašizmaksa sabiedriskajā transportā, lai gan informācijai vajadzētu būt pilnā apjomā. Pašlaik ir akli jāpaļaujas uz “Rīgas satiksmes” nosaukto ciparu, nezinot, kā ir patiesībā, jo Valsts kontrolei par summas atbilstību patiesībai informācijas nav.

Pagājušā gadā valsts kontrole veica kooperatīvo revīziju, kuras laikā tika konstatētas divas būtiskas lietas- pirmā no tām ir tā, ka nav izstrādāta pasažieru prognozēšanas metodika valsts mērogā, tādējādi radot iespēju ar pasažieru skaitu manipulēt, lai ietekmētu biļešu tarifu apmēru, savukārt otrs atklājums no valsts kontroles puses ir būtisku pārkāpumu konstatējums- nelietderīgi līdzekļu tēriņi, slēgtie pakalpojumu līgumi, nepiemērotas degvielas iegāde un transportlīdzekļu izmantošana dienesta vajadzībām. Krūmiņa gan atgādina, ka tas tika konstatēts ļoti īsā laikā un šaurā revīzijā.

Valsts kontroliere ir pārliecināta, ka Rīgas domei, kā kapitāldaļu turētājam, vajadzētu iedzīvotājiem sniegt pilnu pārliecību, ka visas izmaksas ir pamatotas un nepieciešamas, lai cilvēki zinātu, ka maksā atbilstoši vajadzībām.

Šīs neizprotamās situācijas sakarā Krūmiņa apgalvoja, ka Valsts kontrole no Rīgas satiksmes pieprasīs visus nepieciešamos dokumentus, kā arī lūgs Satiksmes ministrijai izvērtēt cenu kāpuma atbilstību, taču prognozes par secinājumiem nav tik pozitīvas- visi konstatējumi varētu būt gatavi tikai 2015. gada beigās, jo tiktu veikta apjomīga finanšu revīzija.