Reirs: Bankas sāk iecenot “Moneyval” negatīvos scenārijus

Latvijas bankas jau ieceno savās izmaksās risku Latvijai iekļūt Eiropas Padomes Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas pasākumu novērtēšanas ekspertu komitejas “Moneyval” noteiktajā “pelēkajā sarakstā”, šorīt intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” sacīja finanšu ministrs Jānis Reirs (JV).

Viņš norādīja, ka neskatoties uz to, ka Latvija dara visu iespējamo, lai neiekļūtu “Moneyval” “pelēkajā sarakstā”, bankas jau pašlaik ir iecenojušas savos pakalpojumos šādu iespējamo risku.

“Diemžēl daudzi uzņēmēji jau tagad izjūt sekas, kas saistītas ar iespējamo iekļūšanu “pelēkajā sarakstā”, jo bankas ir pirmās, kas reaģē uz jebkurām izmaiņām un sāk iecenot negatīvos scenārijus, gan palielinot kredītu procentus uzņēmējiem, gan palielinot maksu par bankas operācijām,” sacīja Reirs.

Vienlaikus ministrs uzsvēra, ka pazūdot šādam riskam, arī banku pakalpojumu cenām vajadzētu kristies: “Domāju – tās būs spiestas to darīt. Atradīsies bankas, kas gribēs sniegt lētāku pakalpojumu un labāk piesaistīt klientus,” piebilda ministrs.

Vienlaikus, izvērtējot “Moneyval” rekomendāciju sarakstu, esot secināts, ka tas nav pietiekams, lai Latvijas finanšu sistēma būtu caurspīdīga. Tāpēc tiek sperti tālāki soļi.

Kā zināms, Eiropas Padomes ekspertu komiteja naudas atmazgāšanas novēršanas pasākumu un terorisma finansēšanas novērtējumam “Moneyval” noteikusi Latvijai pastiprinātu kontroles režīmu.

Latvijai ir jāparāda, ka saprot naudas atmazgāšanas, terorisma finansēšanas, masu iznīcināšanas līdzekļu finansēšanas riskus, kā arī jādemonstrē atbilstoša rīcība finanšu tirgus dalībnieku uzraudzībā un, ja būs nepieciešams, arī sodīšanā.

Pretējā gadījumā valsts var nonākt tā dēvētajā pelēkajā sarakstā.

Foto: Valsts kanceleja