Ražotāju cenu līmenis gada laikā palielinājās par 11,3 %

2023. gada aprīlī, salīdzinot ar 2022. gada aprīli, vidējais ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā palielinājās par 11,3 %, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenu līmenis palielinājās par 22,0 %, eksportētajai produkcijai – par 1,0 %. Eksportam uz eirozonas valstīm cenas pieauga par 2,3 %, savukārt eksportam uz ārpus eirozonas valstīm cenu līmenis samazinājās par 0,2 %.

Ražotāju cenu līmeni visvairāk ietekmēja cenu pieaugums elektroenerģijā, gāzes apgādē, siltumapgādē un gaisa kondicionēšanā; pārtikas produktu ražošanā, kā arī nemetālisko minerālu izstrādājumu ražošanā. Pazeminoša ietekme bija cenu samazinājumam koksnes, koka un korķa izstrādājumu (izņemot mēbeles) ražošanā, kā arī ķīmisko vielu un ķīmisko produktu ražošanā.

2023. gada aprīlī, salīdzinot ar martu, ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā samazinājās par 1,4 %. Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenu līmenis samazinājās par 1,9 %, eksportētajai produkcijai – par 1,0 %. Eksportam uz eirozonas valstīm ražotāju cenu līmenis samazinājās par 0,2 %, eksportam uz ārpus eirozonas valstīm – par 1,6 %.

Pazeminoša ietekme bija cenu samazinājumam koksnes, koka un korķa izstrādājumu (izņemot mēbeles) ražošanā; elektroenerģijas tirdzniecībā un ražošanā, siltumapgādē un gāzes apgādē.