PTAC vadītāja: sabiedrība bez ātrajiem kredītiem varētu iztikt

Ātrie kredīti ir bagātnieku kredīti un sabiedrība bez tiem varētu iztikt, otrdien intervijā LTV raidījumā “1:1” sacīja Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) direktore Baiba Vītoliņa.

PTAC direktore norādīja, ka lielākoties problēmas tiek novērotas tieši ātro kredītu jomā, paskaidrojot, ka šie kredīti tiek diezgan uzbāzīgi piedāvāti, cilvēkiem tiek solīti bezmaksas kredīti un atlaides, un ļoti daudzi cilvēki, kas attiecīgajā brīdī ņem ātro kredītu, par atmaksu nedomā.

“Ātrie kredīti patērētājus noved pie sava veida kredītu spirāles. Netiek piedāvāti atmaksas grafiki, ir iespēja kredītus pagarināt un rodas situācija, ka paiet trīsdesmit dienas un viss atkal jāatmaksā reizē,” skaidroja Vītoliņa, uzsverot, ka šajā nozarē ir daudzi riski, kas var kaitēt patērētājam.

Savukārt komentējot Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācijas (LNKA) pārstāvju un Saeimas deputātu teikto, ka ātrie kredīti veic sava veida sociālo funkciju, piemēram, palīdz pensionāriem grūtos laikos iegādāties nepieciešamos medikamentus, Vītoliņa bija kritiska, norādot, ka nekādā gadījumā nevar piekrist tam, ka ātrie kredīti kaut kādā veidā veiktu sociālo funkciju.

“Ātrie kredīti ir bagātnieku kredīti, tos vispār nevar dot cilvēkiem, kam ir finanšu grūtības, kādas ārkārtas situācijas. Šie kredīti būtībā nav tam domāti,” sacīja Vītoliņa, norādot, ka nevajag iedomāties, ka kredīts ir pirmās nepieciešamības prece, kas visiem ir vajadzīgs.

PTAC direktore norādīja, ka pensionāriem šie kredīti nodara lielāku ļaunumu, jo kopumā atdodama summa ir lielāka kā aizņēmuma: “Kopumā jāsaprot – ja zālēm pašlaik trūkst pieci eiro, paņemot ātro kredītu, maksājums par pāris dienām veidos divus eiro. Tas nozīmē, ka nākamajā mēnesī pensionāram trūks jau septiņi eiro,” skaidroja Vītoliņa.

Pēc PTAC direktores domām, sabiedrība mierīgi varētu iztikt bez ātrajiem kredītiem, kas nodara daudz lielāku kaitējumu, jo patērētājs, ņemot kredītu, uzņemas ļoti lielas saistības, kam var būt būtiska ietekme ikdienas dzīvē.