Protesti un karstums pavada SVF sanāksmi

Starptautiskā valūtas fonda (SVF) pavasara sesiju pavada simtiem protestētāju, vandalisms, stingra apsardze, kā arī pēkšņi uznākušais 30 grādu karstums.

“Vai viss kārtībā?” izliecies pa atvērto durvju spraugu, kafejnīcas Caribou Cofee bārmenis jautā pāris apmeklētājiem, kuri nesteidzīgi dzer savu rīta kafiju. Šoreiz šis patiešām ir jautājums, vai nekas slikts nav atgadījies, jo, kā paskaidro Metjū, ap sešiem no rīta izdauzīti stikli ne tikai vairākām bankām Vašingtonas centrā (PNC bank, Wachovia bank), bet arī kafejnīcām, piemēram, populārā kafejnīcu tīkla Starbucks ieskrietuvēm ne tikai izdauzīti stikli, bet arī apķēpātas sienas un logi. Bārmenis saka: visi bijuši melnās maskās un par savu mērķi izvēlējušies kafejnīcas, bankas, automašīnas.

SVF un Pasaules bankas (PB) sanāksmes parasti pavada demonstrācijas un nereti arī grautiņi, tāpēc drošības pasākumi ir visai nopietni. Pilsēta nav evakuēta, kā tas bija Rīgā NATO samita laikā, bet vismaz desmit ielu ap SVF un PB galvenajām ēkām parastajiem cilvēkiem ir slēgtas. Dežurē simtiem policistu, arī zirgu patruļas. Ik pa laikam pār ēkām pārlido helikopters. Pie ie-ejas pārbaudes ar visu veidu detektoriem, ja pīkst – jāizģērbjas. Atsevišķas ieejas sesijas dalībniekiem (ministriem, ierēdņiem), žurnālistiem un pilsoniskās sabiedrības pārstāvjiem, kuriem SVF sesijas laikā paredzētas atsevišķas diskusijas, piemēram, par izglītības lomu krīzes pārvarēšanā. Īpaši daudz pasākumu notiek Āfrikas valstu gaisotnē.

Demonstranti, kuri ap pulksten astoņiem pulcējās netālu no SVF rajona, neizskatās draudīgi – tās ir gan mazas grupiņas, gan individuāli protestētāji, kuri savā nodabā stāv un izkliedz vēstījumu par to, cik nedemokrātiska ir sistēma un cik liekulīgi ir šie pasākumi, kuru vadmotīvs it kā esot “pa-līdzēt vistrūcīgākajām valstīm”. Taču bez sadursmēm ar policiju neiztikt brīdī, kad ap 100 protestētāju mēģina šķērsot ielu neatļautā vietā, izprovocējot policiju, kas mēģina apturēt cilvēkus ar piparu gāzi un stekiem. Dažus aktīvākos policija arī nogāž no kājām un piespiež pie zemes. Viens no viņiem lietojis piparu gāzi arī pret policiju, viņu uzreiz arestē.

Vēl pirms demonstrāciju sākuma policija jau arestējusi sešus cilvēkus aizdomās par divu banku izdemolēšanu sestdienas rītā, un policija apstiprina, ka rīta vandalisms ir saistīts ar SVF sanāksmi. Protestētāji ir sašutuši, jo uzskata, ka policijas rīcība bijusi pārmērīga. Džefrijs Tomsons, kas sakās tikai novērojis protestus, arī nogāzts no kājām. Viņam pārsists elkonis. Vīrietis uzskata, ka policijai no sākuma jābrīdina, lai cilvēki iet prom, un tad jālieto spēks, nevis jāuzbrūk ļaudīm. Vēl pirms protestu sākšanās policija izgaiņājusi aktīvistus, kuri bija pulcējušies pie viesnīcām, kurās apmetušies SVF delegāti, lai nelaistu viņus uz sanāksmi. Protesti ir nopietni sagatavoti un nav stihiski.

SVF ir starptautiska finanšu institūcija, kas pārrauga pasaules finanšu sistēmu ar mērķi nodrošināt tās stabilitāti; tā galvenie uzdevumi ir uzraudzīt valūtas kursu stabilitāti, valstu ekonomisko izaugsmi un nodrošināt īslaicīgu finansiālu palīdzību, ja kādai dalībvalstij radusies nepieciešamība risināt ar maksājumu bilanci saistītas problēmas. SVF apvieno 185 valstis, arī Latvija ir tā locekle.

Savā dzimšanas dienā sestdien SVF direktors Dominiks Štrauss-Kāns kavēja vienīgo tās dienas preses konferenci par vairāk nekā divām stundām. Atvainojoties viņš sacīja, ka ieilgušas sarunas ar dažādu valstu pārstāvjiem pēc galvenās sesijas diskusijas. Viņš atzina, ka viens no svarīgākajiem darbiem – dots pasaules ekonomiskās situācijas novērtējums un līdz ar to ir iespējams virzīties tālāk, izstrādājot “izejas stratēģijas”. Viņš par bērnišķīgām izdarībām nosauca atsevišķu valstu vadītāju sūdzēšanos, kāpēc vienai valstij ir tāds novērtējums, bet citai par pusprocentu zemāks vai augstāks. D. Štrauss-Kāns stāstīja, ka starp SVF biedriem ir vienošanās par to, ka atsevišķās valstīs bija nepieciešami fiskālie stimuli, tajā pašā laikā uzsverot, ka politiķiem vajadzētu stingrus plānus brīdim, kad krīze pāries.

Vairāk nekā 180 valstu finanšu ministri paziņojumā norādījuši uz nepieciešamību steidzami veikt banku reformu ekonomiski attīstītajās valstīs, jo tā ir būtisks priekšnoteikums pasaules ekonomikas atdzimšanā. SVF nācis klajā ar pesimistisku ziņojumu, saskaņā ar kuru krīzes radītie zaudējumi varētu sasniegt četrus triljonus ASV dolāru un nest zaudējumus pasaules finanšu sistēmai vairākus gadus uz priekšu. Situācija banku sistēmā neesot stabilizējusies, neraugoties uz miljardiem dolāru, kas jau iztērēti dažādās valstīs. Fonds arī norāda, ka bankām būs vajadzīga papildu nauda miljardiem dolāru apmērā, taču zināms, ka politiskais atbalsts jaunām atbalsta programmām kūst. Svētdien SVF un PB sesija turpinājās.

Avots: www.nra.lv / Inga Paparde