Pret Latviju uzsākts starptautiskās šķīrējtiesas process atjaunojamās enerģijas jomā

Šveicē reģistrētā kompānija RSE Holding AG vērsusies starptautiskajā šķīrējtiesā pret Latvijas valsti, apgalvojot, ka izmaiņas tiesiskajā regulējumā elektroenerģijas ražošanai augstas energoefektivitātes koģenerācijā ir pretrunā ar Eiropas enerģētikas hartas nolīguma 10. panta pirmo daļu, un pieprasa zaudējumu atlīdzību 11 miljonu eiro apmērā. Latvija pārkāpumu noliedz un uzsver, ka ar izmaiņām regulējumā atjaunojamās enerģijas jomā nekādā veidā nav pārkāpusi savas starptautiskās saistības, kas izriet no Eiropas enerģētikas hartas nolīguma.

2021. gada 22. decembrī ir saņemts Šveicē reģistrētas sabiedrības RSE Holding AG paziņojums par šķīrējtiesas procesa uzsākšanu pret Latviju saskaņā ar Eiropas enerģētikas hartas nolīguma 26. pantā minēto procedūru. Ir uzsākts starptautiskās šķīrējtiesas process RSE Holding AG pret Latvijas Republiku.

Strīda skatīšanā ir piemērojama Apvienoto Nāciju Organizācijas Starptautiskās tirdzniecības tiesību komisijas šķīrējtiesas (UNCITRAL) noteikumu 1976. gada redakcija. Puses ir vienojušās, ka strīdu administrēs Pastāvīgā arbitrāžas tiesa (Permanent Court of Arbitration – PCA) – PCA lietas nr. 2022-41.

Nupat izveidotā tribunāla sastāvā ir trīs šķīrējtiesneši: Sabīna Sako (Sabina Sacco), kuru izvirzīja Latvija, Ričards Haps (Richard Happ), kuru izvirzīja RSE Holding AG, un tribunāla priekšsēdētāja Ērika Šteina (Erica Stein), kuru iecēla pušu izvirzītie šķīrējtiesneši. Pēc Latvijas pieteikuma Pastāvīgā arbitrāžas tiesa noraidīja RSE Holding AG sākotnēji izvirzīto šķīrējtiesnesi Eimiju Freju (Amy Frey).

Šajā šķīrējtiesas procesā Latviju pārstāv Valsts kanceleja un starptautiskais advokātu birojs “Squire Patton Boggs”.