Piens būs lētāks, zemnieki izmisumā

Šobrīd valstij ir jāizšķiras, vai nu palīdzēt piensaimniecībai, vai jābūt gatavai, ka daļa zemnieku pārtrauks nodarboties ar piena lopkopību, pēc tikšanās ar Valsts prezidentu Valdi Zatleru atzina Tukuma piena valdes loceklis Edmunds Jansons.

Valsts prezidents V. Zatlers, vakar viesojoties Tukuma rajonā, pabija arī rajona piena pārstrādes uzņēmumā Tukuma piens. “Prezidents ieklausījās piensaimniecības problēmās. Viņš vairākkārt ir ticies arī ar zemniekiem un zina, kāda ir piena pašizmaksa,” sacīja E. Jansons. Prezidents atzinīgi novērtējis uzņēmuma darbību un sasniegumus, ko izdevies panākt salīdzinoši nelielam uzņēmumam.

Uzņēmums dienā iepērk 80–90 tonnu piena no 300 zemnieku saimniecībām. Tukuma pienā tas pārtop kefīrā, sviestā, krējumā, jogurtā un citos gardumos. Uzņēmuma noliktavās nekrājas gatavā produkcija. Visu, ko Tukuma piena pārstrādes uzņēmums saražo, izdodas pārdot. Pērn kopumā Tukuma piens iepirka 40 000 tonnu piena un pārstrādāja 34 700 tonnu, kas ir par 14% vairāk nekā 2007. gadā.

Patēriņš nemazinās

“Naudas izteiksmē uzņēmuma apgrozījums salīdzinājumā ar pagājušo gadu ir samazinājies, bet pārdotās produkcijas apjomu ziņā nekas būtiski nav mainījies. Turklāt, iespējams, pamatproduktus cilvēki pirks vairāk, jo tie, kuriem krīze sāks spiest kabatu, luksusa produktu vietā iegādāsies bāzes produktus, piemēram, suši vietā ēdīs piena zupu,” skaidroja E. Jansons.

Tukuma piens pēc piena iepirkuma apjoma ieņem ceturto vietu Latvijā, bet jogurta, sviesta un krējuma grupā ieņem līdera pozīcijas, saražojot vairāk nekā trešdaļu no visa Latvijā pārdotā jogurta, sviesta un skābā krējuma.

Tukuma piena vidējā iepirkuma cena februārī bija aptuveni 15 santīmu litrā. Taču, pēc E. Jansona prognozēm, iepirkuma cena turpinās samazināties noteikti līdz rudenim. “Tiekoties ar 20 lielākajiem piena piegādātājiem, pārrunājām situāciju piena nozarē. Ja piena produkti veikalā kļūs lētāki, uzņēmumam nebūs citas iespējas, kā samazināt iepirkuma cenu,” sacīja E. Jansons. Viņš pieļāva, ka drīzumā Latvijā varētu masveidā ienākt piena produkti no Lietuvas un Igaunijas par lētu cenu un jau šobrīd atsevišķu ražotāju piens dažviet nopērkams pat par 30 līdz 40 santīmiem litrā.

Tukuma pienam, tāpat kā daudziem citiem uzņēmumiem Latvijā, ir kredītsaistības. “Tiesa, kredītnasta nav pārāk smaga, jo maksimāli cenšamies iztikt ar pašu līdzekļiem, taču ne vienmēr tā iznāk. Ik gadu attīstībā investējam aptuveni pusmiljonu latu,” teica uzņēmuma valdes loceklis.

Neraugoties uz sarežģīto situāciju, Tukuma piens arī šogad plāno veikt investīcijas un ir izticis bez štatu samazināšanas. Šobrīd uzņēmumā strādā 222 darbinieki.

Zemnieki izmisumā

Piena iepirkuma cenām turpinot kristies, piensaimnieki ir izmisumā. Pēc Zemnieku saeimas rīcībā esošās informācijas, piena pārstrādes uzņēmums Preiļu siers par svaigpienu maksā vien 2,4 santīmus litrā. Šādu informāciju biedrībai snieguši Alūksnes un Gulbenes rajonu piensaimnieki. Arī uzņēmums Valmieras piens daļai zemnieku no 1. aprīļa plāno maksāt vien trīs santīmus par litru, uzsvēra Zemnieku saeima.

Akciju sabiedrība Valmieras piens Zemnieku saeimas izplatīto paziņojumu uzskata par demagoģiju. Valmieras piena projektu vadītāja Lija Ozoliņa uzsvēra, ka šobrīd piena vidējā iepirkuma cena ir 17 santīmu kilogramā. No 16. marta par labākas kvalitātes jeb ekstra klases pienu uzņēmums maksās 14,5 santīmus par kilogramu. Savukārt vidējo izejvielas cenu no marta vidus uzņēmums prognozē virs 13 santīmu robežas. “Tikai tādā gadījumā, ja piena piegādātājs nespēs saražot un nodrošināt kvalitātes un likumdošanas prasībām atbilstošu izejvielu, kas ir bezšķiras piens, samaksa būs trīs santīmi par kilogramu,” teica L. Ozoliņa. Bezšķiras piens no kopējā Valmieras piena iepirktā piena daudzuma ir apmēram 3 procenti.

Savukārt Preiļu siers norādīja, ka zemnieku saimniecības Jaunpūriņi nodotā piena tauku saturs bijis 2,08%, kas neatbilst Latvijā noteiktajam bāzes tauku saturam 3,5%, tāpēc par šādu pienu iepirkuma cena tiek samazināta, ziņo LETA. Zemākā cena, ko uzņēmums maksā par kilogramu augstākā labuma piena, ir deviņi santīmi, ja zemnieks dekādē piegādā līdz tonnai piena.

Preiļu siers no 1. aprīļa pārtrauks piena iepirkšanu no 150 zemnieku saimniecībām Alūksnes un Gulbenes rajonos. Pienu no šīm saimniecībām uzņēmums iepirka kopš 1. februāra, kad to bija pārtraucis darīt Rīgas piena kombināts. Taču arī Preiļu sieram šo divu loku zemnieku saražotā piena savākšana mums esošajos ekonomiskajos apstākļos nebija izdevīga.

Sasauc ārkārtas sapulci

Latvijas Piensaimnieku centrālā savienība (LPCS) ceturtdien sasauks ārkārtas sēdi, lai apzinātu situāciju un apkopotu priekšlikumus valdībai. “Piensaimniecības nozarē veidojas absolūts haoss, un jaunajai valdībai steidzami jāauditē izveidojusies situācija un jāmeklē risinājumi,” norādīja LPCS valdes priekšsēdētāja pienākumu izpildītājs Jānis Šolks. Neatkarīgā jau rakstīja, ka februāra sākumā no LPCS valdes priekšsēdētāja amata atkāpās Arvīds Ušča. Par savu atkāpšanās iemeslu A. Ušča minēja nespēju strādāt piensaimniecības labā, ņemot vērā valsts institūciju ieilgušo bezdarbību attiecībā uz šo tautsaimniecības nozari.

Avots: www.nra.lv