Piena cenas veikalos pašlaik ir stabilas un nekritīs, pauž eksperts

Gan piena iepirkuma cenas, gan piena produktu cenas veikalos Latvijā pašlaik ir nostabilizējušās, un veikalu cenām būtisks kritums nav gaidāms.

Kā šorīt intervijā Latvijas Radio sacīja Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Cimermanis, Latvijā piena iepirkumu cenās vērojama stabilitāte ar nelielu pieaugumu. Pamata cenu krišanai nav. “Cenu tagad var nosaukt par stabilu,” norādīja Cimermanis.

Savukārt runājot par piena produktu cenām veikalos, situācija ir atšķirīga, jo cenu svārstības nav tik biežas. Tas saistīts ar tirgotāju un piena pārstrādātāju līgumiem, kas tiek slēgti vismaz uz trim mēnešiem.

Piena produktu cenas gan ir pieaugušas Latvijas veikalos, un, visticamāk, pašlaik tās būs stabilas un nekritīs. “Nevajadzētu izmantot spekulācijas, ka kaut kur pasaulē cenas nošūpojušās, tāpēc lēkās veikala cenas. Tas tā nenotiek,” sacīja Cimermanis.

Lielāka ietekme varētu būt konkurencei ar produktiem no Polijas un Lietuvas, kur lielie industrijas spēlētāji spēj saražot lētāku produkciju. Arī Igaunijai ir lieli plāni attiecībā kooperāciju un lielajām rūpnīcām.

Nesen vēstījām, ka nozares eksperti brīdina, ka šogad būtiski augs piena produktu cenas. Tas saistīts gan ar situāciju pasaules tirgos, gan straujo piena iepirkuma cenu kāpumu.

Pēdējā laikā ievērojami augušas piena produktu cenas veikalos, kas skaidrojams ar straujo piena iepirkuma cenu kāpumu. Kā norāda Agroresursu un ekonomikas institūta nodaļas vadītāja Ingūna Gulbe, pēdējā laikā piena iepirkumu cena ir palielinājusies par apmēram trešdaļu.

Kā uzsver Gulbe, piena produktu cenu kāpums veikalos jau tagad ir jūtams un atsevišķi Latvijas piena produktu ražotāji cenas palielinājuši pat par 30%.

Viņa prognozēja, ka arī nākamā gada sākumā piena produktu cenas veikalos turpinās pieaugt. Tāpat viņa norāda uz to, ka pasaulē sākušas celties arī pārtikas produktu cenas un paredzams, ka šīs izmaiņas sasniegs arī Latviju.

Arī koncerna ” Food Union” grupas biznesa attīstības viceprezidents Normunds Staņēvičs prognozē, ka nākamgad nozares izaicinājumi būs augošā piena iepirkuma cena un galaproduktu sadārdzinājums.

“Ja 2016. gadā Latvijas patērētājs baudīja ļoti lētus piena produktus, nākamajā gadā jārēķinās ar cenu pieaugumu,” atzina uzņēmuma vadītājs.

Arī Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) pārstāvji norāda, ka no augusta cenas cēlās tik strauji, ka par izdzīvošanu tagad sāk domāt piena produktu ražotāji.

Nozares speciālisti viņiem iesaka domāt par kooperāciju, citādi tirgū noturēties būs pagrūti. Savukārt par iespējām pārdot pienu kaimiņvalstu uzpircējiem vai pašmāju uzņēmējiem katram zemniekam jālemj pašam.

Foto:Pezibear/https://pixabay.com/en/users/Pezibear-526143//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/