Pētījums: Iedzīvotāji vēlas iepirkties lielākās platībās

Kā liecina jaunākā “Maxima mazumtirdzniecības kompass” pētījuma dati, arvien vairāk pircēju sāk iepirkties lielāku platību veikalos jeb hipermārketos. Iepirkšanos šāda formāta veikalos šogad iecienījuši 38,4% iedzīvotāju – salīdzinot ar 2017. gadu, tas ir pieaugums par 3,6 procentpuntiem.

Pētījuma dati saskan arī ar “Maxima” veikalu apmeklētāju iepirkšanās paradumiem – kā liecina “Maxima Latvija” aprēķini, pēdējo piecu gadu laikā apmeklētāju skaits hipermārketos pieaudzis par 4,3 procentpunktiem. Tādējādi hipermārketu augošā popularitāte iezīmē izmaiņas iedzīvotāju ierastajā dienas ritmā un vēlmi laika taupīšanas nolūkos iegādāties visu nepieciešamo vienā veikalā.

“Hipermārketu augošo popularitāti šobrīd nosaka šī formāta veikalu ērtums, kas ir īpaši nozīmīgs pandēmijas apstākļos – pircēji arvien vairāk pievērš uzmanību drošai iepirkšanās videi, ko var nodrošināt lielāku platību veikali. Būtisku lomu spēlē arī hipermārketu skaita pieaugums Latvijā, kā arī tajos pieejamais plašais produktu un pakalpojumu klāsts, kas pircējiem sniedz iespēju iegādāties visu nepieciešamo vienuviet, vienlaikus saņemot arī dažādus svarīgus pakalpojumus – rēķinu apmaksu, medicīnas preces, telekomunikāciju, un citus,” skaidro Jeļena Popjonoka, „Maxima Latvija” Biznesa analītikas departamenta direktore.

Savukārt digitālās prasmes sākuši pielietot par 5,1 procentpunktu vairāk iedzīvotāju nekā pirms pieciem gadiem, veicot pirkumus internetā – to jo īpaši uzsvēruši iedzīvotāji vecumā no 25 līdz 34 gadiem, kā arī Rīgā un Vidzemē dzīvojošie. Būtiski, ka lielākais – 4,9 procentpunktu – kāpums noticis tieši pēdējo divu gadu laikā. “Sekojot līdzi pircēju vēlmēm un mainīgajai situācijai valstī, mazumtirgotāji būtiski izvērtē mūsdienu pircēju jaunās vajadzības, kas veicina gan nozares digitalizāciju, gan arī dažādus automatizācijas procesus, kurus, kā apliecina veiktā pētījuma dati, novērtē un arvien plašāk izmanto arī Latvijas pircēji,” piebilst J. Popjonoka.

Līdztekus augošajai hipermārketu popularitātei, izmaiņas piedzīvojusi arī iepirkšanās mazajos veikalos mājas vai darba vietas tuvumā. Piecu gadu laikā tos sākuši apmeklēt par 4,1 procentpunktu vairāk pircēju, turklāt pieaugums pārsvarā novērots reģionos, ko visticamāk ietekmēja attālinātais darbs un retāka pārvietošanās Covid-19 izplatības dēļ.